Herkesin bir Birand'ı var

Herkesin bir Birand'ı var
Herkesin bir Birand'ı var
Duayen gazeteci Birand'ı politikacısından meslektaşına kadar herkes haberciliğe, demokrasiye olan katkısıyla andı. Bir de gülen yüzüyle.

Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand, ardında sadece iyi ve kaliteli haberler değil birbirinden değerli binlerce anı, yetiştirdiği onlarca haberci bıraktı. 
BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞANBelediye başkanlığı dönemimden bu yana şahsen tanışırız. Kimyamız da çok iyi uyardı. Benimle yaptığı her söyleşiden şahsen büyük zevk aldım. 2011 Haziran seçimleri öncesindeki programımızdan sonra ‘Ben çok açım, gel beraber yemek yiyelim’ dedim. ‘Mönümdeki en önemli yemek kokoreçtir’ demiştim de adeta feryat etmişti. Kokoreçi çok sevdiğini anlamıştım. ‘Erdoğanlı Yıllar’ belgeseli hazırlama arzusundaydı. Haziran ayında ciddi ameliyat geçirdi. Beni aradı ‘Helallik istiyorum senden’ dedi. ‘Dua istiyorum’ dedi. O duayı isterken dahi sempatikti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Haberleri içten sunar halkın nabzını tutardı. Demokrasinin katıksız savunucusuydu, yeri geldiği zaman gazeteci refleksiyle herkesi eleştirmekten çekinmezdi. Geride kalıcı eserler bıraktı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Cesur, demokrat, işini iyi yapan bir insandı. Yakın tarihimizin üzerindeki karanlıkları kaldıran bir insandı. Yakın çevresinden eleştiriler almasına rağmen özeleştiri yapan, olaylara objektif, gerçekçi bakan bir insandı.
ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: Birand ülkesi ve ülkesi ötesinde, hayatı boyunca basın özgürlüğüne yaptığı katkılarını selamlıyoruz. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da dahil Türkiye ve uluslararası toplumdaki önde gelen kişilerle yaptığı keskin zeka ve kavrayışa sahip röportajlarıyla hatırlanacak.
Gazetecİ Hasan Cemal: Hep derdim. Yine dedim ‘Mehmet Ali, beni bu sefer atlatmaya çalışma, daha çok yapacağımız haber var’ dedim. Yine atlattı bizi. Onu çok özleyeceğim.
HÜRRİYET YAYIN DİREKTÖRÜ FİKRET ERCAN: Yoğun iş çarkından kurtulan Mehmet Ali, o günlerde çocuklaşır, ekibin neşe kaynağı olurdu. 2009 yılının 29 Haziran günü medyanın ağır toplarından kurulu bir ekip Viyana’da toplanmış. Akşam İspanya-Almanya final maçı var. Otelin önünde buluşup stada gideceğiz. Manzara şu: Mehmet Ali herkesten önce inmiş, duvarın üstüne oturmuş kitap okuyor. Şapkası da dizinin üstünde... Fotoğraf çekmeye başlıyorum. Selahattin Duman, “Aaaa homeless’a (evsiz) bakın” diyor ve önüne 1 euro atıyor. Herkes para atmaya başlıyor. Şapka parayla doluyor… Mehmet Ali istifini bozmadan izliyor ve sonunda şapkayı kapıp parayı sayıyor. 100 euronun üstünde… Cebine koyuyor ve “Teşekkür ederim. Siz eğlendiniz. Sıra bende enayiler… Bu parayı güzelce yiyeceğim” diyor.
Yazar Yaşar Kemal: Bir kardeş yitirdim. En kötü günlerimde de en iyi günlerimde de yanımda olan, üzüntümü, öfkemi, sevincimi yüreğinde duyan bir kardeşin acısını yaşıyorum. Tek kelimeyle iyi insandı. Röportajlarımı merak eder, hep sorular sorar, sanki onları birlikte yaşardık.
KANAL D HABER MÜDÜRÜ SALİH SELÇUK: Basit bir operasyon için hastaneye gitti. Stent değişecekti. Ne olduysa oldu bilemiyoruz. Oysa salı akşamı ekrandan rendevu vermişti. Ama olmadı. Birand için duayen diyebilirsiniz, gazeteci diyebilirsiniz, haberci, belgeselci, programcı, yazar, her şey diyebilirsiniz ama ona yakıştırılacak en önemli sıfat insanlığıydı.
SHOW TV HABER DAİRESİ BAŞKANI ALİ KIRCA: 37 yıllık arkadaşımı kaybettim. Ekran macerasına birlikte başladık 1982 yılında. Herkes bizim rakip kanallarda farklı haber kanallarında görmüştür ve biz Birand’la hiçbir zaman o duygular içerisinde olmadık. Türk demokrasisi Birand’a çok şey borçlu.
BDP Genel Başkanı Selahattİn Demİrtaş: Andıçlanmış, yargılanmış, hedef gösterilmiş, tehdit edilmiş, işinden uzaklaştırılmıştır. Ama hiçbir zaman ilkelerinden, mücadeleci tavrından, gazeteciliğe olan bağlılığından vazgeçmemişir.
Türk Sanayİcİlerİ ve İşadamları Derneğİ (TÜSİAD): Birand entelektüel derinliği ile gazetecilikte özgür düşüncenin ve objektif haberciliğin simgesi oldu.
BASIN KONSEYİ: Genç gazetecilere “Duyduklarınızı değil, gördüklerinizi haber yapmalısınız” şeklindeki öğüdü, bir meslek vasiyeti olarak yaşayacaktır.
BASIN ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ: Mehmet Ali Birand’ı, Türkiye’de basın özgürlüğü alanının genişletilmesine de hizmet eden cesur haberciliği ve yorumculuğuyla hatırlayacağız.