Herkesin yeni bir imzası var

Aydın ve Sanatçılar Girişimi öncülüğünde kalabalık bir grup, dün Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanarak Hrant Dink'in öldürülmesini protesto etti.

ANKARA - Aydın ve Sanatçılar Girişimi öncülüğünde kalabalık bir grup, dün Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanarak Hrant Dink'in öldürülmesini protesto etti. Aralarında Aydın Çubukçu, Haluk Gerger ve Fikret Başkaya'nın da bulunduğu aydınların, şair Ahmet Telli'nin okuduğu açıklamayı, isimlerinin önüne Hrant ekleyerek imzaladığı görüldü.
"Bu kurşun halklara sıkılmıştır" yazılı pankart altında yapılan eyleme, TKP, EMEP, SDP ve anarşistler de destek verdi. Türkçe, Kürtçe ve Ermenice 'Katil devlet hesap verecek', 'Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz', sloganı atıldı. Aydın ve Sanatçı Girişimi adına bir açıklama yapan şair Ahmet Telli, Dink'e hitaben, "Katillerini tanıyoruz biz. Onca yazarı, aydını, bilim insanını, toptan ya da tek tek katleden canilerin kimler olduğunu biliyoruz. Senin katilin de dahil, tüm bu katillerin kimler olduğunu devletin de bildiğini biliyoruz" dedi.