HES eylemcisi Leyla beraat etti

HES eylemcisi Leyla beraat etti
HES eylemcisi Leyla beraat etti
HES karşıtı hareketin simgesi haline gelen Leyla Yalçınkaya, 'jandarmaya hakaret' suçundan beraat etti. Ancak hakkındaki yargılama bitmedi.

Erzurum’un Ödük Vadisi’nde HES’lere karşı düzenlenen eylemlerle ilgili olarak yargılanan 18 yaşındaki Leyla Yalçınkaya önceki gün yine mahkemedeydi. Leyla Yalçınkaya 5 Ağustos 2011 tarihinde Tortum ilçesine bağlı Bağarası beldesinde Jandarma Er Adil Erdemir’e “Şerefsizler” dediği gerekçesiyle, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu. Tortum Asliye Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen davada terhis olan Jandarma er Aldemir, ‘Leyla’nın kendisine hakaret edip etmediğini hatırlamadığını ve şikâyetçi olmadığını’ bildirdi. Yalçınkaya, beraat etti. Ancak hakkındaki yargılama bitmedi.
Yalçınkaya’ya aynı eylemde jandarma er Abdullah Teke’yi taşla yaraladığı iddiasıyla 9 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Terhis sonrası bir suçtan cezaevine girdiği için önceki günkü duruşmasına katılamayan Teke’nin ifadesi daha sonra alınacak. Yalçınkaya, Teke’ye 12 Eylül 2011’deki başka bir eylemde “Hayvan oğlu hayvan. Şerefsiz oğlu şerefsiz. O... çocuğu” dediği iddiasıyla yargılanmış ve beraat etmişti.

‘Davalar korkutma amaçlı’
Erzurum Barosu avukatlarından Ercüment Şenol, “Er Aldemir ifadesini değiştirdi. Üzerindeki baskı kalkınca doğru ifade verdiğini görüyoruz. Ayrıca diğer erin sorunlu birisi olduğunu biliyorduk. Bazı güçler sorunlu tipleri bulup şikâyet ettirmişler” dedi. Duruşmaya katılan CHP Milletvekili Melda Onur ise “Zaten bu çocuklar üzerinden yapılan, HES eylemlerine karşı insanların korkutulması. Yani onlara ’ Mahkeme mahkeme sürünürsünüz’ diyorlar. Umarım kimseye suyunu, toprağını savunduğu için ceza verilmez” dedi. (ERZURUM/DHA)