HES inşaatında yüksekten düşen mühendis öldü

HES inşaatında yüksekten düşen mühendis öldü
HES inşaatında yüksekten düşen mühendis öldü
Rize'nin Çayeli İlçesi Çataldere Köyü'nde hidroelektrik santrali inşaatında 15 metre yükseklikten regülatör sahasına düşerek ağır yaralanan harita mühendisi 37 yaşındaki Hakan Yanıkoğlu, 10 gündür süren yaşam savaşını dün akşam kaybetti.

RADİKAL - Harita mühendisi Hakan Yanıkoğlu, 16 Aralık'ta Çataldere'deki hidroelektrik santrali inşaatında dengesini kaybederek 15 metre yükseklikten regülatör sahasına düştü. İş arkadaşlarının ihbarı üzerine bölgeye ulaşan kurtarma ekipleri, sedyeye koydukları mühendisi halatla çekerek yola çıkardı. Bölgeye gelen ambulans helikopterle Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen Yanıkoğlu tedavi altına alındı.

YAŞAM SAVAŞI 10 GÜN SÜRDÜ

Hastanede tedavisi süren Hakan Yanıkoğlu dün akşam yaşamını yitirdii. Genç mühendisin cenazesi memleketi Giresun'un Espiye İlçesi'nde toprağa verildi. Evli 2 çocuk babası olan Hakan Yanıkoğlu bir süredir Giresun'da kendi mühendislik şirketini işletiyordu.

HES İNŞAATINDA KAÇAK ÇALIŞMA İDDİASI

Bu arada genç mühendisin ölümüne neden olan santralde inşaat çalışmalarının, Danıştay tarafından ÇED raporunun iptal edilerek durdurulmasına rağmen kaçak olarak sürdürüldüğü iddia edildi. Çevrecilerin olay yaşanmadan 20 gün önce santral inşaatının durdurulması için Çayeli Kaymakamlığı'na başvurduğu belirtildi. Çayeli Kaymakamlığı yetkilileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Danıştay kararına itiraz ettiğini, dolayısıyla kendilerine ulaşan bir durdurma kararı bulunmadığını belirterek kaçak çalışmanın söz konusu olmadığını açıkladı.
DHA-Muhammet KAÇAR