Hesap boşaltan ATM çetesi yakalandı

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Ankara polisi, sekiz ay süren teknik takip sonucunda, ATM’lere yerleştirdikleri özel aparatlar aracılığıyla vatandaşlara ait maaş kartlarını ve kredi kartlarını kopyalayan 20 kişilik çeteyi çökertti. 
Altı ilde hesaplarının boşaltıldığı yönünde ihbarların artması üzerine Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği, değişik bankalara ait çok sayıda ATM’ye özel düzenekler yerleştiren bir grubu belirledi. Sekiz aylık takipte, özellikle güvenlik kamerası olmayan ATM’leri tercih eden çete üyelerinin, ATM cihazlarının kart haznesine özel bir aparat yerleştirerek kart bilgilerini kopyaladığı, ayrıca ATM’lerin üzerlerine yerleştirdikleri mikro kameralar sayesinde de kartların şifrelerini tespit ettikleri belirlendi. Polis bunu, ATM’lere yerleştirdiği gizli kameralar sayesinde belirlerken şebeke üyelerinin kimliklerini de tespit etti. Polisin bir tespiti de şebeke üyelerinin bazı işyerleriyle anlaşarak, alışveriş yapan vatandaşların kart bilgilerinin bankalara ait POS cihazlarından kopyalanması oldu.
Şebeke üyelerinin hepsini tespit eden polis,  dün düzenlediği eşzamanlı baskınlarla 20 kişiyi gözaltına aldı. Araştırmaya göre ATM fareleri yakalanana kadar, binlerce kişiye ait bankamatik maaş kartları ile kredi kartlarını kopyaladı. Bu kapsamda polis, operasyonda ele geçirilen malzemelerden yola çıkarak ve bankalarla temas kurarak, hesapları boşaltılan mağdurları tespit etmeye çalışıyor.