Hesapları dondurulan Af Örgütü isyan etti

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Türkiye Şubesi'nin üç banka ve bir de posta çeki hesabının, 'izinsiz yardım toplandığı' gerekçesiyle ocak ayından beri dondurulduğu ortaya çıktı.

İSTANBUL - Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Türkiye Şubesi'nin üç banka ve bir de posta çeki hesabının, 'izinsiz yardım toplandığı' gerekçesiyle ocak ayından beri dondurulduğu ortaya çıktı. Yine aynı sebeple hakkında para cezası kesilen UAÖ, İstanbul Valiliği aleyhine dava açtı.
UAÖ direktörü Ville Forsman'ın verdiği bilgiye göre, örgütün üç banka ve bir posta çeki hesabı ocak ayında donduruldu. Banka yetkililerinden, bu uygulamanın 'İstanbul Valiliği'nden gelen bir yazı' üzerinde başladığını öğrenen örgüt, şubat ayında valiliğe dilekçe yazdı. Yasa gereği, 60 gün içinde verilmesi gereken yanıt bir türlü ulaşmayınca örgüt, geçen ay İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Aynı günlerde Beyoğlu Kaymakamlığı da 'Yardım Toplama Kanunu'na Muhalefet' ettikleri gerekçesiyle örgüte 700 YTL'lik para cezası kesti.
'Zamanlaması anlamlı'
Forsman, hesaplar dondurulduğu için birikimlerini kullanamadıklarını ve gelir edinmede güçlük çektiklerini belirterek, şöyle dedi: "Yeni kaynaklar yaratamıyor, tahsilat yapamıyor, kredi kartı yoluyla aidat da toplayamıyoruz. Uzun vadeli kaynaklar oluşturamıyoruz."
Benzer çalışmalar yürüten birçok kuruluş arasında bu yaptırımın sadece örgüte uygulandığını iddia eden UAÖ Direktörü Forsman, "Sanki bize özgü bir davranış olduğunu gösteriyor. İnsan hakları örgütlerinin sıkıntı yaşamaya başladığı bu dönemlerde gelmesi de anlamlı" diye konuştu.