'Hey Onbeşli', başka bir onbeşli...

'Hey Onbeşli', başka bir onbeşli...
'Hey Onbeşli', başka bir onbeşli...

Kastamonu Kadın Platformü üyeleri Günay?a el işi hediyeler sundu. fotoğraf: İSMAİL YEŞİLYURT / aa

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, milli mücadeleyi anarken ‘Hey Onbeşli’ diye bilinen türküsüne açıklık getirdi:
“Bazen üzüntüyle izlerim... Tokat türküsü ‘Hey Onbeşli Onbeşli’,  henüz 15 yaşına gelmiş olan 1315’lilerin (1897 yılı) askere gidişidir. O aslında bir acıdır ama bunu düğünlerde çalarlar, kalkar çocuklar oynar.”
Kastamonu Kadın Platformu Derneği üyeleri dün Ankara’da Bakan Günay’ı ziyaret ederek, 10 Aralık 1919’da Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Hanımlar Cemiyeti tarafından yapılan ve ‘dünyanın ilk kadın mitingi olarak’ da tanımlanan mitingin yıldönümü etkinliklerine davet etti. Dernek üyeleriyle 1919’daki miting üzerine sohbet eden Günay, o yıllarda eşi, çocukları cephede olan hanımların büyük acılar yaşadıklarını, birçoğunun da büyük kayıplar verdiğini anlattı.
Dernek üyelerinin, Kastamonu’daki Ersizler köyündeki tüm kadınların savaşta eşlerini yitirdiğini, köyün isminin de buradan geldiğini anlatması üzerine Günay, bu tür anmaların genç kuşağın tarihini öğrenmesi açısından da önemli olduğunu belirtti:
“Yeni kuşaklar, tarihimizi böylece hatırlıyor. Bazen üzüntüyle izlerim... Tokat türküsü ‘Hey Onbeşli Onbeşli’... Şimdi o onbeşliler, henüz 15 yaşına gelmiş olan 1315’lilerin askere gidişidir. O aslında bir acıdır yani. ‘Onbeşliler gidiyor, kızların gözü yaşlı’ ama bunu düğünlerde çalarlar, kalkar çocuklar oynar. Halbuki bir ağıttır. Onun için biraz tarihimizi bilmemizde fayda var.” (Radikal)