Heyet yağmuru

CHP heyetinin başkanı Selvi, Şemdinli dönüşü, "Olay geçiştirilmeyecek kadar büyük" dedi. CHP'li Canan kaygılı: "Israrla adi olay gibi değerlendirilmek isteniyor." Anavatan ve SHP heyetleri ilçeye ulaştı. AKP heyeti de ilçede çalışmalarını sürdürüyor. AKP'li Hüseyin Tanrıverdi 'delil toplarken' cep telefonunu da kullandı.

AKP: Asker için yorum yok
HAKKÂRİ - AKP Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan, orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Şemdinli'deki olaya adı karışan astsubay Ali Kaya'ya destek vermesini değerlendirirken, "Beraber çalıştığı sürece istifade etmiş olabilir ve halen çok iyi bir asker de olabilir. Ancak bu konularda yorum yapmamız uygun değildir" dedi.
Şükrü Ayalan, grup başkanvekili Sadullah Ergin, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Batman Milletvekili Afif Demirkıran ile Hakkâri milletvekilleri Fehmi Öztünç ve Mustafa Zeydan'dan oluşan AKP heyeti, Şemdinli'deki incelemelerini dün de sürdürdü. Ayalan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla olayın Meclis'e taşınacağını söyledi. Ayalan, şöyle konuştu:
'Önerge yarın verilecek'
"Şemdinli'deki hadiseleri yakından gördük ve inceledik. Bu olaydan sonra olayın arkadasında kim varsa, huzuru ve sükûnu bozmaya kim vesile olursa, mutlaka bedelini ödeyecektir. Başbakanımızın söylediği bu sözün üzerine söylenecek başka bir söz yoktur. Olayın araştırılması için Başbakan'ın talimatıyla salı (yarın) günü bir araştırma komisyonu kurulması için Meclis'e önerge verilecek. Olayda altı kişi değil, 16 kişi de olsa, kaç kişi olursa olsun hepsi ortaya çıkarılacak."
DEHAP'lılardan barikat
Heyet, bombalanan Umut Kitabevi'nde incelemede bulundu. Bu sırada slogan atarak heyetle yürümek isteyen vatandaşlara Belediye Başkanı Hurşit Tekin ve DEHAP'lı yöneticiler izin vermedi. DEHAP'lı bir grup, heyetin Özipek Pasajı'nda rahat inceleme yapması için dışarda barikat oluşturdu. Daha sonra Vali Erdoğan Gürbüz'ü ziyaret eden Ayalan, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ayalan, gazetecilerin, 'Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Şemdinli olaylarında yer aldığı belirtilen askeri personel Ali Kaya ile ilgili değerlendirmesini nasıl karşılıyorsunuz?' yönündeki sorusuna şu karşılığı verdi: "Komutanımız beraber çalıştığı sürece o arkadaşımızdan istifade etmiş olabilir ve halen çok iyi bir asker de olabilir. Ancak bu konularda yorum yapmamız uygun değildir. Kaç kişi olacak ve sonu nereye varacak bunun hesabını yapmayacağız."
(dha)CHP: Bu olay kapatılamaz
VAN / ANKARA - CHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, Şemdinli'deki olaylarla ilgili "Bu olayın kapatılarak, geçiştirilmeyecek kadar büyük olduğu gördük" dedi.
Şemdinli'de incelemelerde bulunduktan sonra Van Ferit Melen Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Selvi, uzun süreden bu yana Hakkâri ve ilçelerinde huzursuzluğun arttığını, olayların, bölgede olduğu gibi tüm Türkiye'de rahatsızlığa neden olduğunu söyledi. İlçede adeta 'suçüstü' bir olayın meydana geldiğini ifade eden Selvi, şöyle konuştu: "CHP'li Esat Canan'ın bölgede bulunması ve basının olayları yansıtması, hassasiyetin ve vahametin büyüklüğünü ortaya koydu."
Olay sırasında DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın telefonla aranmasının, sonrasında teşekkür edilmesinin de inceleme gerektirecek bir konu olduğunu ifade eden CHP Genel Sekreteri, kişilerin yanlış hareketlerinin araştırılıp somut şekilde ortaya konulması gerektiğini, müfettişlerin de bunun için bölgeye geldiğini söyledi.
Diğer heyetler'de Şemdinli'de
Anavatan Partisi ve SHP heyetleri de bölgede incelemelerde bulunmak üzere Van'a geldi. DSP de Hakkâri, Şemdinli ve Yüksekova'da incelemelerde bulunmak üzere bölgeye heyet gönderecek.
(dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7630807630800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.