Heykeli yenilendi

Atatürk'ün Madame Tussauds Müzesi'ndeki 'kendisine benzemeyen' heykeli, Koç Holding'in girişimiyle yenilendi.

LONDRA - Aslına uygun olmadığı gerekçesiyle eleştirilere hedef olan Atatürk'ün Londra'daki Madame Tussauds Müzesi'nde yer alan balmumu heykeli yenilendi.
Müzede sergilenen heykelin aslına uygun olmaması nedeniyle Türk kamuoyunun tepkileri üzerine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç girişimlerde bulundu. 2004 yılının ekim ayında girişimlerine başlayan Koç Holding, müze yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucu heykelin aslına uygun yenisi ile değişimi konusunda anlaşma sağladı. Balmumu heykelin yeniden yapımı süreci Anıtkabir Komutanlığı'nın sağladığı geniş destek ve olanaklarla yürütüldü. Heykeli yapacak olan ekibin nisan ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından, çalışmalar hız kazandı ve ekim ayının ortalarında bu büyük ve önemli proje tamamlandı.
Dün Madame Tussauds Müzesi'nde gerçekleştirilen yeni heykelin açılış töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, şunları söyledi: "Bugün benim için çok anlamlı bir gün. Tüm dünyanın, Cumhuriyetimizin kurucusu Atamızı, her birimizin aklında ve kalbinde taşıdığı biçimde, yani gerçek hatlarıyla tanınmasını istiyorduk.
Bu konunun Türk kamuoyunda yarattığı hassasiyet ve bazı değerli büyüklerimizin de bu konuda cesaretlendirmesi, Koç Holding olarak bizi harekete geçirdi. Bu vesileyle projenin fikir babası olan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'ya ayrıca teşekkür ederim. Böylece geçtiğimiz yılın eylül ayında bu konuda girişimde bulunma kararı aldık. Ve yüce önder Atatürk'ün heykelini yeniledik."

Roma'da anıt: İtalya'nın başkenti Roma'daki Eur Parkı'na Atatürk adına anıt dikildi. Anıtta Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' sözü İtalyanca olarak yer alıyor.

Saat 09.05: Atatürk'ün öldüğü an olan saat 09.05'te araçlar sirenlerini çalarken, caddede yürüyen ve araçlardan inen vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu.


    http://www.radikal.com.tr/7628267628260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.