Hiç ayrılmazlardı...

Balat'ta dört katlı binada çıkan yangını söndürmeye giren ekipler, bir küçük kız ile onun üzerine kapaklanmış annenin cesetlerini buldu. Kader İmraklı ile kızı Yağmur, İstanbul'da üç gün içinde yanarak ölen üç ve dördüncü kişiler olarak resmi kayıtlara geçti.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Balat'ta dört katlı binada çıkan yangını söndürmeye giren ekipler, bir küçük kız ile onun üzerine kapaklanmış annenin cesetlerini buldu. Kader İmraklı ile kızı Yağmur, İstanbul'da üç gün içinde yanarak ölen üç ve dördüncü kişiler olarak resmi kayıtlara geçti.
Ramazan ve Kader İmraklı çifti altı çocukları ile birlikte 2.5 yıl önce Balat Ayan Caddesi 58 numaradaki dört katlı eve taşındı. Baba İmraklı, Çağlayan'daki bir oto tamircisinde kaportacı olarak çalışıyordu. Ama kazancı kalabalık ailesini geçindirmeye yetmiyordu. Balat'taki başka bir evden bir oda ve iki küçük bölmeden oluşan çatı katına taşındılar. Kiraları 70 milyon liraydı. Sobalarında çöplerden topladıkları ahşap ve kâğıtları yakarak ısınıyorlardı. Bir kızları evlenerek aileden ayrıldı. Büyük oğul geçen yıl askere gitti.
17 yaşındaki Özlem yıllardır konfeksiyon atölyelerinde çalışıyordu. O evlenince çalışma sırası 15 yaşındaki Cansu'ya gelecekti. İş arıyordu. Babasıyla aynı adı taşıyan 8 yaşındaki Ramazan ise evin neşesiydi. Kardeşi Yağmur, bu yıl okula başlamıştı. Sokaktakiler onu her gün annesinin elinden tutmuş Kırımlı Arslan Bey İlköğretim Okulu'na giderken görüyordu. Yavaş yavaş okumayı söküyor, hiç okula gidememiş ablasına anlatıyordu.
Alevleri kimse görmedi
Önceki gece saat 04.00 sıralarında giriş katında yangın çıktı. Ama manav deposu ve ciğerci dükkânında kimse yoktu. Alevler binayı sararken İmraklı ailesi, odanın zeminini kaplayan yer yataklarında uyuyordu. Dışı betonla örülmüş, içi ise ahşap binayı kısa sürede alevler kapladı.
İkinci katta oturan 42 yaşındaki Yılmaz Anlıyanoğlu ve 75 yaşındaki annesi Vesile Anlıyanoğlu, kendilerini sokağa attı.
Üçüncü katta yalnız yaşayan pazarlamacı 39 yaşındaki İsmail Yanık, yan taraftaki binanın çatısına atlayarak kurtuldu. Yaşadıklarını şöyle anlatıyordu: "Çok kısa anda her yer duman ve alev oldu. Ayakkabımı giymeye fırsat yoktu. Çığlıklar geliyordu."
Çığlıklar, İmraklı ailesinindi. Ramazan İmraklı, merdiven boşluğuna atlayarak ağır yaralandı. Oğlu Ramazan, kızları Özlem ve Cansu'yu da çevredeki vatandaşlar ve itfaiye çıkarıp hastaneye götürdüler. Anne Kader İmraklı ve 7 yaşındaki Yağmur yoktu.
Yangından sonra çöken binanın içinde, anne kızın ceseti bulundu. Anne, hiç yanından ayırmadığı kızının üzerine kapaklanıp onu korumaya çalışmıştı.
Art arda yangınlar...
Son üç gün içinde Kader İmraklı ve kızı Yağmur'un yanı sıra iki kadın, alevlerin arasında kalarak yaşamını yitirdi. 7 Şubat 2005 günü Eminönü Küçükpazar semtindeki üç katlı ahşap binada yangın çıktı. Alevlerin kısa sürede sardığı ahşap binada tek başına yaşayan 76 yaşındaki Saibe Tığlı öldü. Aynı gün Esenler Merkez Mahallesi 7. Cadde'deki bir apartmanın ikinci katında çıkan yangında evde yalnız yaşayan 65 yaşındaki Fatma Türkkan dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdi. 5 şubat 2005 tarihinde ise Beyoğlu'ndaki eski bir bina alevler, içinde kaldı. Ömer Hayyam Caddesi Kömürcü Zeynel Sokak'taki pansiyon olarak kullanılan 4 katlı binadan insanlar, son anda kaçarak kurtuldu. Binanın bir bölümü çöktü...


    http://www.radikal.com.tr/7374537374530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.