Hiç dinmeyen bir acı...

Hiç dinmeyen bir acı...
Hiç dinmeyen bir acı...

TBMM?de söz düellosu yaratan ?mayınların temizlenmesi? konusu her açıldığında 23 yaşındaki Ahmet Sakin?in gözleri doluyor. FOTOĞRAF: MEHMET ALİ BULUN / DHA

MARDİN - Sekiz yaşındayken ağabeyiyle birlikte tel örgüleri olmayan mayınlı araziye giren Ahmet Sakin şimdi 23 yaşında ve belden aşağısı yok.  Mayınların temizleneceğini duyunca gözyaşlarına engel olamayan Ahmet, “Mayın patlamasında ağabeyimi ve üç arkadaşımı kaybettim. Temizlenmesi çok doğru olacak. Bari bundan sonra insanlar acı çekmesin” dedi. Nusaybin’de konserve kutusuna benzer mayınları kurcalarken ölen, sakat kalan çok çocuk var. (aa)

‘Birileri kızacak ama...’
Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan: “53 yıldır tarım yapılmayan bu araziler birinci sınıf tarım arazisi. Talebimiz belki bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Ama biz gerçekçi yaklaşıyoruz.  Küçük parçalar halinde arazileri bölüp dağıtmanın hiç kimseye  faydası olmayacaktır. Bölge çiftçisinin elinde zaten çok büyük arazi var. Bu arazilerde hâlâ atadan kalma teknikle üretim yapıyoruz. Dünya tarımda büyük yeniliklere başladı. Bölgemize bunu getirecek firmalara bu arazilerin verilmesini ve bizlere örnek olmasını istiyoruz. Hangi ülke ya da firma olması önemli değildir. Önemli olan bölgedeki tarımcılığa katkı yapacak firma olmasıdır. Bölge çiftçisi uygulamayı gözüyle görmelidir. Bir de kamulaştırma sorunu var. Zamanında orası değerli değil diye itiraz etmeyenler vardı. Arazilerin iadesi durumunda aile içi sorunlar başlayabilir.”