Hiçbir plan işe yaramadı

Yoğun kar dün de İstanbul'u esir aldı. Belediyenin C, valiliğin de 'H' diye adlandırdığı 'çok yüksek yoğunluklu' önlemler paketi bile hayatın durmasını engelleyemedi.

İSTANBUL - Yoğun kar dün de İstanbul'u esir aldı. Belediyenin C, valiliğin de 'H' diye adlandırdığı 'çok yüksek yoğunluklu' önlemler paketi bile hayatın durmasını engelleyemedi. Önlemler üst seviyeye çıkarıldığı halde kentte sosyal hayat tamamen durdu.
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün tahminleri dün de tuttu. Önceki gece başlayan kar fırtınasının hızı saatte 100 kilometreyi buldu. Dün gün boyu devam eden kar ve fırtınada ancak ana arterler açık tutulurken, çoğu sokak ve cadde karla kaplı olduğu için kentte ulaşım mümkün olmadı.
İşyerleri kapalı kaldı
'Özel araçlarınızı kullanmayın' uyarısına büyük oranda uyan İstanbullular, kısa mesafeler için bile evlerinden dışarı çıkamadı. İşyerlerine gitmek isteyenler anayollara ulaşmak için ara yollardaki kar engelini aşmak zorunda kaldı. Ulaşım toplutaşıma araçlarıyla yapıldı. 1375 İETT otobüsü ile metro aralıksız çalıştı.
'Bir-iki gün sabredin'
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan sadece önemli ana arterlerin trafiğe açık tutulabildiğini söyledi. Bozdoğan, önceki gün saat 14.00'ten itibaren ekiplerin yollarda tuzlama çalışmalarına başladığını, ancak fırtına nedeniyle etkili olmadığını, temizlenen yolların tipide bir saat içinde kapandığını ifade etti.
Dün trafiğe çıkan araç sayısında yüzde 80 azalma olduğunu belirten Bozdoğan, "Vatandaşlarımızdan bir-iki gün sabırlı olmalarını rica ediyoruz.
Dışarı çıkmasınlar, özel araç kullanmasınlar" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi Başkanı Mesut Pektaş da, durumu şöyle özetledi: "Hayatı ciddi ölçüde kısıtladığımızın farkındayız."
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, kış şartlarının ortaya koyduğu tahribatın 50 trilyon liralık maliyeti olduğunu söyledi.
Kent genelinde görev yapan yaklaşık 3 bin trafik polisi, zincir, takoz ve çekme halatı kontrolü yaptı. Kurallara uymadığı belirlenen 3 bin 649 araç sürücüsüne 150 milyar 338 milyon lira ceza kesildi. Önceki gün başlayan kar yağışının ardından 478 trafik kazası meydana geldi, sekiz kişi yaralandı.
Ehliyet sınavı yok
İstanbul'da bugün ve yarın özel dersane, etüt merkezi ve kurslar tatil. Bugün yapılacak 'Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları Teorik Sınavları' da 28 Şubat'a ertelendi.