'Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak'

Uluslararası ilişkiler uzmanlarına göre dünyada güç dengeleri değişebilir. Terörizme karşı artık uluslararası güvenlik politikaları geliştirileceğini belirten uzmanlar...

İSTANBUL - Uluslararası ilişkiler uzmanlarına göre dünyada güç dengeleri değişebilir. Terörizme karşı artık uluslararası güvenlik politikaları geliştirileceğini belirten uzmanlar, bu gelişmeler karşısında Türkiye'nin stratejik öneminin artacağını savundu.
Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası
İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemal Kirişçi:
Önceki sabahki dünya ile dünkü dünya arasında büyük fark var. Dünya bu olaydan, her yönüyle etkilenecek. Bundan sonra dünyanın önde gelen teknik heyetleri, güvenlik anlayışı çerçevesini yeniden değerlendirecek. En büyük endişem, bu tedbirleri geliştirirken, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana insan hakları ve demokraside kat edilen yolun gerisine düşmemeleri. Çok daha şüpheci, belki özgürlüğü kısıtlayacak yöntemlere başvuracaklar.
'Ankara iyi hesaplamalı'
Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Prof. Dr. Turgut Tarhanlı: Uluslararası kamu düzeninin korunması anlamında güvenlik politikaları değişebilir. ABD' nin kendi koruma politikası değişecek. ABD'nin, tek yanlılık politikası içinde ön planda boy göstermesi söz konusu olabilir. Türkiye ABD'nin müttefiki; siyasi ilişkiler açısından da desteğini bekleyen bir ülke. ABD bu gelişmeler karşısında tek yanlı politikaya karar verirse, Türkiye'nin bu rüzgâra ne ölçüde katılacağı iyi ölçülmeli.
Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Ahmet Han: ABD yönetimi özellikle son dönemde güvenlik açışından tek taraflı bir yaklaşımı vardı. Bu yaklaşım da çeşitli çevreler tarafından eleştiriliyordu. ABD yönetimi, uluslararası terörizmin, bu 'hoş geldin' mesajıyla karşı karşıya. ABD tek taraflı yaklaşımı bırakacaksa, Türkiye'nin uluslarası anlamda prestiji yükselecek.
İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Gökalp: Şu ana kadar ABD, Türkiye'yi destekliyordu, ancak Türkiye öncelik listesinden düştü. Bu durum Türkiye'yi ekonomik ve diğer alanlarda etkiler. ABD askeri harekâtlara girişebilir. Türkiye Amerika'nın stratejik müttefiki olduğuna göre olumsuz etkileyecek sorunlar yaşanabilir.
Dış Politika Enstitüsü Başkanı Seyfi Taşhan:Terörist saldırılar karşısında ABD sert bir şekilde misilleme yapabilir. Ancak buna paralel olarak Washingon yönetimi dünyadaki ABD düşmanlığını azaltma yönünde de adımlar atabilir.
Çağımızın savaşları
Emekli Orgeneral Çevik Bir: Artık dünyada klasik savaşlar dönemi bitmiş, çağımızın savaşları başlamıştır. Yani belirsizlikler potansiyel tehdit olarak ortaya çıktığı neyin, ne zaman, ne şekilde, hangi teknoloji, hangi legal ve illegal örgütler tarafından gündeme getirileceğinin belli olmamasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla buna karşı politikaların üretilmesi gündeme gelecektir. Türkiye bundan sonra dünyada aranan ülke olacaktır. (Radikal/aa)