'Hiçbir siyasi amaç, tek bir damla kandan daha değerli olamaz'

DTP ilk kez 'şehit' dedi

DTP, PKK saldırılarında ölen askerler için ilk kez 'şehit' ifadesini kullandı. DTP'li Demirtaş: "Hiçbir siyasi amaç tek bir damla kandan daha değerli olamaz. Meclis kansız, silahsız bir çözüm üretmeli."

ANKARA - DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Şırnak ve Diyarbakır'da pusuya düşürülen ve mayınlı saldırıda yaşamını yitiren askerler için ilk kez 'şehit' nitelemesini kullandı ve ailelerine başsağlığı diledi. Demirtaş, "Hiçbir siyasi amaç tek bir damla kandan daha değerli olamaz" dedi.
Daha önce PKK'lılara terörist denilmesine ilişkin tartışmalar sırasında 'Öyle dersek sizleşiriz' sözleriyle tepki çeken Demirtaş, dün yaptığı 'Artık Yeter' başlıklı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
"Öncelikle yaşamını yitiren şehitlere Allah'tan rahmet acılı ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Acılarını yürekten paylaşıyoruz. Hepimizi derinden sarsan ve 24 yıldır süregelen bu olaylar, canımızı yakmaya, vicdanlarımızı sızlatmaya devam ediyor. Yapacağımız hiçbir şey acılı ailelerin kayıplarını geri getirmeyecektir. Ancak, akan kanı durdurmak adına yapılacak çok şey var. DTP olarak silahlı yöntemlere karşı olduğumuzu, silahın bir hak arama aracı olamayacağını, çatışmaların artık zaman kaybetmeksizin ülke gündeminden çıkması gerektiği yönündeki düşüncelerimizi bir kez daha tekrar ederiz.
Hiçbir siyasi amaç, bir tek damla kandan daha değerli olamaz. Siyasetçiler olarak, el ele vererek akan kanın durması konusunda nihai bir sonuç elde etmeliyiz. TBMM bu konuda sorumluluk almalı, 24 yıldır denenen yöntemlerin dışında 'kansız, silahsız' bir yolla ülkemizi bu kaostan kurtaracak çözümü üretmelidir. Türkiye'nin giderek Ortadoğu bataklığına sürüklenmeyeçalışıldığı bu günlerde ancak ortak akılla hareket ederek aydınlık bir gelecek yaratabiliriz. Bu vesileyle 'Artık yeter' diyoruz.
Ölüm, kan ve şiddeti görmek istemiyoruz. Gencecik evlatlarımızı toprağa vererek, kardeşliği, barışı, demokrasiyi yeşertemeyiz. Akan kanın bir an önce durması konusunda DTP olarak bize düşen görevleri sağduyulu yaklaşımlarla yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtirken, bu ölümlerin artık son olmasını temenni ediyoruz."Tuğluk'un sitesi çöktü
Meclis'te dün Anayasa taslağının görüşüldüğü Anayasa Komisyonu toplantısına katılan DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un web sitesi çökertildi. Kendilerine "CyberProtest TIM' adını veren hacker'lar, 13 askerin şehit edildiği saldırıya 'misilleme' olarak siteye Türk bayrağı yerleştirdi.