Hidrojen yakıtında Türk-İtalyan atağı

Temiz enerjiyle çalışan gemiler için İtalyanlarla ortak çalışma yürüten TÜBİTAK; bu konudaki tesisini dün Gebze'deki yerleşkesinde tanıttı.

KOCAELİ - Temiz enerjiyle çalışan gemiler için İtalyanlarla ortak çalışma yürüten TÜBİTAK; bu konudaki tesisini dün Gebze'deki yerleşkesinde tanıttı. 'Ergimiş Karbonat Yakıt Pili Gemi Elektrik Üretim Sistemleri Pilot Tesisi'nde öncelikle askeri gemiler için hidrojen ve yakıt pili teknolojisi geliştirilecek. Türk ve İtalyan savunma bakanlıklarının desteğiyle geliştirilen teknolojinin 2012'den itibaren sivil gemilerde de kullanılması hedefleniyor.
Pilot tesis dün TÜBİTAK-MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Surullah Özbek, Genelkurmay Bilimsel Karar ve Destek Merkezi (BİLKARDEM) Başkanı Hava Pilot Tuğgeneral Yılmaz Özkaya, Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Daire Başkanı Kıdemli Mühendis Albay İbrahim Ceylan, İtalyan Savunma Bakanlığı Ar-Ge Daire Başkanı Luici Accardo, projenin İtalyan ortağı Ansaldo Yakıt Pilleri firmasının direktörü Luici Gallo'nun katıldığı törenle açıldı.
'Askere büyük katkısı olacak'
Projenin Türk yürütücüsü TÜBİTAK MAM Enerji Bölümü'nden Namık Ünlü iddialı: "12 milyon avro bütçeye sahip projenin büyük bölümünü Türk ve İtalyan silahlı kuvvetleri karşılıyor. Projemiz dünyada bir ilk. ABD de bu tür bir çalışma yapıyor, ancak bizim kadar ileri düzeyde değil. Bu projenin birçok açıdan Türkiye'ye büyük katkısı olacak. Askeri açıdan baktığımızda çok daha yüksek nitelikli elektrikli askeri geminin ortaya çıkarılması söz konusu. Sivil açıdan baktığımızda ise proje çevre kirliliğini önleyici ve verimli özelliğe sahip. Bildiğimiz gibi gemiler dizel jeneratörü çalıştırdığında çevreye kara dumanlar yayılıyor. Projeyle bunun önüne geçilmiş olacak."