Hikmet Çetin: İnönü hayatında çantasını taşıtmadı

Eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, geçen hafta ABD'de ziyaret ettiği Erdal İnönü'yle neler konuştuklarını anlattı, "Hep çantasını elinden almak isteyenlerle mücadele etti" dedi

ANKARA - Eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Prof. Dr. Erdal İnönü’nün, siyaset, devlet adamlığı ve bilimi kişiliğinde birleştiren ve bu üç alanda da saygın bir isim bırakan dünyadaki ender insanlardan biri olduğunu söyledi.

Çetin, Erdal İnönü’nün kardeşi Özden Toker’e Pembe Köşk’te taziye ziyaretinde bulunmasının ardından gazetecilere açıklama yaptı. Erdal İnönü’nün, bilim, siyaset ve devlet adamı olarak yeri doldurulamayacak bir kişi olduğunu ifade eden Çetin, İnönü’nün ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diledi.

Çok eski yıllardan beri ve siyasete girdiği andan itibaren İnönü ile birlikte olduğunu anlatan Çetin, şunları söyledi: "Onun nasıl geldiğini, ne amaçla geldiğini biliyorum. Birçok ilkleri gerçekleştirdi Erdal Bey. Siyasette çok ilkeliydi. Örneğin eski politikacıların siyasi yasağının kaldırılması referandumu sırasında yoğun çaba gösterdi. Erdal Bey’in çabası olmasa referandumdan ’hayır’ çıkardı. Tüm gücüyle, tüm varlığıyla bunun demokrasiye aykırı olduğunu söyledi.

Siyasetteki ilkleri yalnızca bu değil. Partisi oy kaybetmemişken, iktidar ortağıyken, başbakan yardımcısıyken ’ben artık bırakıyorum. Başkalarının önünü açıyorum’ diyebilen biriydi. Böyle birini bulmak çok zor. Çok mütevazıydı. Bu köşkte büyüdü, Çankaya Köşkü’nde büyüdü ama çok mütevazıydı. Hayatında çantasını taşıtmadı. Çantasını elinden almak isteyenlerle mücadele etti."

İnönü’yü geçen hafta ABD’de iki gün ziyaret ettiğini ve üç gün önce Türkiye’ye döndüğünü belirten Çetin, "Aslında çok kötü bir hastalık olduğunu kendisi de biz de biliyorduk ama kesinlikle bu kadar yakın ölüm olacağı izlenimi edinmedik" dedi. Çetin, tedavi gördüğü hastanede İnönü’nün kendilerini görünce çok şaşırdığını ve sevindiğini dile getirdi. İnönü’nün, ’Zahmet ettiniz. Bu kadar uzaktan geldiniz’ dediğini aktaran Çetin, daha sonra gelen arkadaşlarıyla birlikte bir süre sohbet ettiklerini söyledi.

Hikmet Çetin, İnönü’nün, tezkere ve terör başta olmak üzere Türkiye gündemine ilişkin sorular sorduğunu ve "Umarım yıllardır olmayan şey yine olmaz. Yani insanlarımız sokakta birbirine karşı husumet içine girmezler. Elbette ki bunun bu noktaya gelmemesi çok önemli. İnsanlarımızın bu noktaya gelmeyeceğini biliyorum ve umuyorum" dediğini anlattı.

'SİZ GELMEYİN BEN GELİRİM' 

İnönü için ABD’deki hastanede üç haftalık tedavi öngörüldüğünü belirten Çetin, "En kısa sürede Türkiye’ye dönmesini ümit ettiğimizi söyledik. ’Kasım sonuna kadar gelmezseniz biz yine geliriz’ dedik. O da ’Yok yok, siz gelmeyin ben gelirim’ dedi" diye konuştu.

Erdal İnönü’nün hem siyaset hem devlet adamlığı hem bilimi, üçünü birden kişiliğinde birleştiren ve üçünde de saygın bir isim bırakan dünyada nadir kişilerden biri olduğunu ifade eden Çetin, "Çok büyük bir kayıp.Erdal İnönü’nün yerinin doldurulamayacağı görüşündeyim. Hepimizin başı sağolsun" diye konuştu. (aa)