Hikmet Fidan davasında müebbet cezası

PKK'nın silahlı eylemlerine karşı çıktığı için öldürülen Hikmet Fidan davasında karar çıktı. İki sanığa iki kez müebbet hapis cezası verildi

  

Özgür CEBE

DİYARBAKIR - PKK’nın silahlı eylemlerine ve Abdullah Öcalan’ın açıklamalarına karşı çıktığı gerekçesiyle, PKK tetikçileri tarafından öldürülen kapatılan HADEP’in eski genel başkan yardımcısı Hikmet Fidan cinayetiyle ilgili dava sonuçlandı. Fidan’ı kaçırıp PKK tetikçisi Serkan Şitilay’a teslim ettikleri gerekçesiyle 4 sanıktan ikisi, ikişer kez ömür boyu hapis eczasına çarptırıldı. Davada, 1 sanık örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay, cezaya çarptırıldı. 1 sanık ise beraat etti.

6 Temmuz 2005'teki Hikmet Fidan cinayetiyle ilgili Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan karar çıktı. Hikmet Fidan’ı kaçırıp PKK’lı Serkan Şitilay’a teslim ettikleri iddiasıyla yargılanan tutuklu sanıklar Veysi Akgönül ile Fırat Karahan duruşmada hazır bulunurken, tutuksuz yargılanan Mehmet Zeki Peker, Mustafa Kemal Ok katılmadı.

Sanıklar haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek cinayetle hiçbir ilgilerinin olmadığını öne sürdü. Sanık avukatları ise somut delil bulunmadığını, 3 yıldan beri yargılanan müvekkillerinin daha fazla mağdur edilmemeleri için beraatlerini talep etti.

Savcı mütalaasında, PKK’dan ayrılan ve Nizamettin Taş’ın başını çektiği Yurtsever Demokrat Parti örgütünün (PWD) 2004 yılında Musul’da yeni bir yapılanmaya gittiklerini, bu toplantıya Hikmet Fidan ile sanıklardan Veysi Akgönül, Mustafa Kemal Ok ve Zeki Peker’in de katıldığını, Hikmet Fidan ile sanıkların Diyarbakır’da PWD adına faaliyet yürütmeleri için görevlendirildiklerini belirtti. Daha sonra PKK’nın Hikmet Fidan’ın öldürülmesi yönünde karar aldığı ve bu konuda sanık Veysi Akgönül’e talimat verdikleri ifade edildi. Hikmet Fidan’ın Fırat Karahan ile birlikte kaldığı otelden alıp cinayetin işlendiği yere götürüldüğünü kaydeden savcı, iki sanığın Hikmet Fidan’ı Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’ndeki Kaynartepe Mahallesi 43’üncü sokağa götürdükleri sırada, halen PKK’nın sözde özel kuvvetler timinde faaliyet yürüten Serkan Şitilay’ın da silahlı olarak aynı sokağa geldiği, Şitilay’ın Rahat Apartmanı önünde Hikmet Fidan’a arkadan yaklaşarak başına 1 el ateş ettiği, sanıklar Veysi Akgönül, Fırat Karahan ve halen dağ kadrosunda bulunan Serkan Şitilay arasındaki telefon görüşmesinin de cinayet öncesi ve sonrası telefon dökümlerinden tespit edildiğini belirterek 2 sanığın 2’şer kez ömür boyu, diğer sanıkların da örgüt üyesi olmaktan cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme, Hikmet Fidan’ın kaçırılıp öldürülmesinde rol oynadıkları gerekçesiyle tutuklu sanıklar Veysi Akgönül ile Fırat Karahan’ın tasarlayarak adam öldürmek ve ülke birliğini, bütünlüğünü bozmak suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Tutuksuz sanık Mustafa Kemal Ok, örgüt üyesi olmaktan 6 yıl 3 ay hapse mahkum olurken, Mehmet Zeki Peker ise delil yetersizliğinden beraat etti.

 

NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Hikmet Fidan, HEP, DEP, ÖZDEP, HADEP, DEHAP zincirinin tüm halkalarında yer aldı. HADEP'te İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 1999'da HADEP'ih İzmir, 2002'de de DEHAP'ın Antalya milletvekili adayı oldu. Fidan, İmralı'da Abdullah Öcalan'ı 'teslimiyetçi' bulup örgütle arasına mesafe koydu. Sonra Osman Öcalan ve arkadaşlarının kurduğu PWD'ye (Yurtsever Demokrat Parti) katıldı. Baskılara rağmen Leyla Zana ve arkadaşlarının Demokratik Toplum Hareketi'ne katılmayı reddetti. 6 Temmuz 2005'te sabah yürürken yaklaşan iki kişi, kafasına sıktıkları tek kurşunla Fidan'ı öldürdü. Kürt çevreleri bu cinayetten sonra sessizliğe gömüldü. Fidan'ın infazına PKK'nın karar verdiği iddia edildi. (Radikal, dha)