Hilafet eylemi için inceleme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özbekistan'daki olayları protesto amacıyla önceki gün düzenlenen gösteride hilafet istenmesi nedeniyle inceleme başlattı.

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özbekistan'daki olayları protesto amacıyla önceki gün düzenlenen gösteride hilafet istenmesi nedeniyle inceleme başlattı. Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı'nda önceki gün harem-selamlık bir araya gelen yaklaşık 500 kişilik grup, Özbekistan'ın Andican kentindeki halk ayaklanmasının kanla bastırılmasını protesto etmişti. Yasadışı Hizb-ut Tahrir örgütüne destek olarak da gösterilen protesto eylemine katılanlar şu dövizleri taşımıştı:
'Dört Bir Yanda Kan Gözyaşı Zillet, Tek Kurtuluş Hilafet', 'Hilafet Elbet Kurulacak, Zalimlerden Hesap Sorulacak', 'Müslümanlar Bir Ümmettir, Onların Devleti Raşid-i Hilafettir', 'Erdoğan'ın Dostları-Müslüman Kasapları', 'Nemrut'a Bir Sinek, Firavun'a Karadeniz, Zulmün Önünü Ancak Hilafetle Keseriz' Gösteride yapılan konuşmalarda, Özbekistan'da 'İslam davetini taşıyan' Müslümanlara işkence edildiği anlatılırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise Özbekistan'da Müslümanların katliamına tepki vermemekle suçlanmıştı. Ankara Başsavcılığı, bu gösteriyle ilgili inceleme başlattı. Başsavcılık gösteride okunan metinler, taşınan dövizler, sloganlar ve yapılan konuşmaların deşifrelerini inceledikten sonra soruşturma açılıp açılmayacağı kararını kesinleştirecek. Soruşturma kararı verilmesi halinde gösteriyi düzenleyenlerin ifadelerine başvurulacak.


    http://www.radikal.com.tr/7469747469740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.