Hillary Clinton açıkladı: Obama bir ay içinde Türkiye'de

Hillary Clinton açıkladı: Obama bir ay içinde Türkiye'de
Hillary Clinton açıkladı: Obama bir ay içinde Türkiye'de
ABD Dışişleri bakanı Clinton: PKK ile mücadeleyi görüştük. Türkiye'nin demokrasisinden ve etnik yapısından bahsettik

 HİLAL KÖYLÜ

ANKARA - ABD'de başkanlık koltuğuna oturduğu 20 Ocak'tan sonraki ilk 100 gün içinde bir müslüman ülkeye ziyaret yapmak istediği bilinen Barack Obama, bu ülkenin büyük olasılıkla Türkiye olacağının ilk işaretini verdi. Obama, Ortadoğu sorununa acil çözüm için bölgeye önce Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell'i ardından da, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'u yollarken, Clinton aracılığıyla Ankara'ya "Dostluğumuzu kuvvetlendirmek için bir ay içinde Türkiye'de olacağım" mesajı iletti. Obama'nın ziyareti için hazırlıklara başlayan taraflar, "Obama, dünyayı Türkiye'nin yardımıyla değiştirecek" yorumunu yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton sabaha karşı gelip, bir günden az kaldığı Türkiye'de ilgi odağı oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'la ayrı ayrı görüşen Clinton, Türkiye'ye "Yeni Amerikan yönetimi gelecekte Türkiye ile çalışmayı o kadar çok istiyor ki, bunu göstermek için Başkan Obama bir ay içinde Ankara'da olacak" müjdesi verdi.

 

 

"Ortadoğu'nun liderisiniz"

 

 

Görüşmelerinde Türkiye'nin arabuluculuğunda Suriye ile İsrail arasında 4 tur sürdükten sonra Gazze çatışmaları yüzünden askıya alınan görüşmelerin önemine vurgu yapan Clinton'un, Erdoğan'a "Yalnızca Türkiye'nin değil, Ortadoğu'nun liderisiniz. Türkiye'nin liderlik rolüne müteşekkiriz" iltifatında bulunduğu kaydedildi. Amerika'nın Türkiye'nin Hamas'la diyaloğuna eleştirilerine de "İsrail'le de diyalogdan kaçınmayın. Kavga istemiyoruz" mesajıyla açıklık getirdiği belirtilen Clinton'un, ABD'nin Ortadoğu'da barışı Türkiye'nin katkısıyla sağlamaya kararlı olduğunu vurguladığı kaydedildi.

 

 

"Daha çok demokrasi"

 

 

Erdoğan'ın Clinton'a, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'de insan hakları, ifade, basın özgürlüğü ve demokrasi alanında sorunlar yaşandığını ortaya koyan raporuna gönderme yapıp, "Çok, ağır değil mi" sorusunu da yönelttiği kaydedildi. Clinton'un da bu soruya "Daha çok demokrasi istiyoruz, olay bu. Türkiye'nin tablosunu çıkardık. Demokratik reformlarınızı destekliyoruz" yanıtı verdiği kaydedildi.

 

 

"İran'ı ve Hamas'ı dışlamayın"

 

 

Clinton-Babacan görüşmesine de ikili ilişkilerin yanısıra ortak dış politika gündemiyle ilgili konular damgasını vurdu. PKK'yı 'ortak düşman' ilan edip, Kıbrıs için "Biz de çözüm istiyoruz. Tarafları, sonuna kadar zorlayacağız. Bu iş bitecek" diye konuşan Clinton'a, Babacan'ın özellikle İran ve Hamas'la ilgili 'diyalogdan kaçmayın' tavsiyesinde bulunduğu öğrenildi. Bu tavsiyelere olumlu yanıt veren Clinton'ın, "Şam'da iki temsilcimiz var. Barış görüşmelerini Türkiye'nin desteğiyle yürüteceğiz" mesajı verdiği kaydedildi.

Clinton, Babacan'a Türkiye'nin AB üyelik sürecine ABD desteğinin daha da artacağı güvencesi de verirken, Babacan ABD'nin Irak'tan çekilirken Türkiye'den her türlü desteği göreceğine dikkat çekti ve "Afganistan'da da farkımızı göreceksiniz" vurgusu yaptı.

 

 

"Daimi dostluk"

 

 

Clinton, Babacan'la başbaşa görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye ile ABD'nin her zor zamanda 'omuz omuza' durduğunu vurgularken, "Dostluğumuz sadece zor zamanlarla sınırlı olmayacak. Her daim dost olacağız" dedi. Bu dostluğu derinleştirmek için Ankara'ya geldiğini ve eski başkan eşi Bill Clinton'la Türkiye'ye 1999 depreminin ardından yaptıkları ziyareti de unutamadığını kaydetti.

Clinton, "Ortak düşman PKK'yla birlikte mücadele edeceğiz" derken, İsrail-Filistin ihtilafının iki devletli çözümde olduğuna ve Türkiye'nin çözüme giden yolda kilit önem taşıdığına inandıklarını söyledi. Bakan Babacan da, Türkiye'nin İsrail ile Filistin arasında yeniden arabuluculuk yapabileceğini söyledi. Clinton, iki ABD'li yetkilinin Şam temaslarının sürdüğünü, bundan sonraki aşamayı henüz kararlaştırmadıklarını da dile getirdi.

 

 

Bağlılık belgesi

 

 

2006 Temmuzunda 'ortak vizyon ve yapılandırılmış diyalog belgesi' imzalayıp, barış, demokrasi, özgürlük ve refah ilkelerine bağlılık açıklaması yapan ABD ve Türkiye, bu kez iki sayfalık bir ortak açıklamayla bu belgeyi teyit etti. Belgede, iki ülkenin yakın işbirliğinin şu konularda süreceği belirtildi:

* "Taraflar; Gazze'de yaşanan insani krizin hafifletilmesi ve İsrail-Filistin sorununun 2 devlete dayalı bir çerçevede çözümlenmesi de dahil, Arap-İsrail ihtilafının kalıcı çözümüne destek olunmasını, enerji arzı güvenliğinin güçlendirilmesini ve Hazar Havzası ve Irak enerji üreticilerinin Avrupa ve dünya pazarlarına ulaşabilmelerini sağlamak üzere güney koridoru doğalgaz ve petrol altyapılarının geliştirilmesini; Türkiye ve Ermenistan'ın ilişkilerin normalizasyonu çabalarına ABD'nin de destek olması ve Yukarı-Karabağ sorununun çözümü için Minsk Grubu'nun çabalarına ortak edilmesini, Balkanlar'da işbirliğinin devam ettirilmesini, Kıbrıs sorununun BM'nin himayesinde kapsamlı ve iki tarafın kabul edebileceği şekilde çözüme kavuşturulmasının güçlü bir şekilde desteklenmesini ve bu çerçevede Kıbrıs Türklerine uygulanmakta olan tecridin sona erdirilmesini, iki ülkenin ortak düşmanı olan PKK ve El-Kaide başta olmak üzere terörizme karşı mücadelede iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini taahhüt etmiştir."

* "ABD, Türkiye'nin PKK'ya karşı gerçekleştirdiği operasyonlar çerçevesinde istihbarat desteğini sürdürecek olup, sözkonusu desetiğin artırılması yolları üzerinde çalışmaktadır. G-20 üyesi olarak ABD ve Türkiye, küresel ekonomik krizle mücadelede yakın işbirliğini sürdürmeyi ve ticaret, yatırım, bilimsel ve teknolojik işbirliği başta olmak üzere ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine yönelik çabaları artırmayı taahhüt etmişlerdir"

* "Türkiye ve ABD, transatlantik ilişkilere bağlı ve güçlü bir NATO bünyesinde müttefik ülkeler olarak, Türkiye'nin Afganistan'a katkılarının sürdürülmesi de dahil, Afganistan'da işbirliğinin devamını taahhüt etmiştir."

* "Türkiye ve ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin çabalarına destek de olacak şekilde örgütlü suçlar, uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm ve kitle imha silahları ile bunların fırlatma vasıtalarının bölgede ve ötesinde yayılması tehdidi de dahil işbirliği yapacaklar."

* "ABD ve Türkiye, "Genç Türkiye/Genç Amerika: Yeni Bir Çağ için Yeni Bir İlişki" adlı girişimi ilan etti. Girişim, yeni yetişen Türk ve Amerikalı genç liderlerin, insanların yaşamlarını olumlu etkileyecek açılımlar yapmalarını mümkün kılacak ve iki ülkede geleceğin liderleri arasındaki bağlar açısından yatırım teşkil edecek. "

 

 

NOTLAR...

 

 

* Clinton, Anıtkabir ziyaretinde sempatik tavırlarıyla dikkat çekti. Clinton, kendisini izlemeye gelen halkı, uzaktan el sallayarak selamladı. palto giymediği için üşüdüğü gözlerden kaçmayan Clinton, rüzgara ve soğuğa aldırmamaya çalıştı.

* Atatürk'ün mozolesine çelenk koyduktan sonra Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Clinton, deftere "Bu büyük ülkenin kurucusuna saygımızı ve Amerikan halkının dostluğunu göstermek için ülkem adına burayı bir kez daha ziyaret etmekten onur duyuyorum" diye yazdı. Kule’de kısa bir konuşma yapan Clinton, ziyaretinin amacının dünyada barış ve refah olduğunu söyledi.

* Clinton, NTC'de yayınlanan Çiğdem Anad, Müjde Ar, Pınar Kür ve Aysun Kayacı’nın sunduğu "Haydi Gel Bizimle Ol" programına konuk oldu. Ankara Kalesi’ndeki Rahmi Koç Müzesi’nde yapılan çekimlere basın mensupları alınmazken, programın genel olarak kadın hakları konusuna odaklandığı, siyasi olarak ise Gazze’deki durumun gündeme geldiği öğrenildi. Clinton, programın çekiminden sonra çok kısa bir süre müze etrafındaki esnaf ve vatandaşların ellerini sıkarak, Ankara Kalesi’nden ayrıldı.