Hilmi Özkök: Tehdit sürüyor

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, asteğmen Kubilay'ın katledilmesinin yıldönümünde, köktendinci tehdidin sürdüğüne dikkat çekti.

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, asteğmen Kubilay'ın katledilmesinin yıldönümünde, köktendinci tehdidin sürdüğüne dikkat çekti.
23 Aralık 1930'da şehit edilen Kubilay'ın 74'üncü ölüm yıldönümü dolayısıyla liderlerin mesajları şöyle:
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer: "Menemen olayı tüm ülkede nefretle kınanmış, ulusumuzun Cumhuriyet'e inanç ve bağlılığını daha da güçlendirmiştir. Mustafa Fehmi Kubilay, gericilik ve karanlık düşüncelerle savaşımın simgesi olarak gönüllerdeki yerini almıştır."
TSK'nın yaklaşımı değişmedi
Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök: O tarihte yaşananların genç nesillere öğretilmesi gereken bir 'kök bilgi' olduğunu ifade eden Özkök, "Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden itibaren, irticai kesimlerin sürekli saldırılarına hedef olmuştur. Bu karanlık güçlerin temel hedefi Cumhuriyetimizin geleceği gençlerimizin akıl ve mantıklarını ele geçirmektir. Günümüzde de önemli bir tehdit olan 'köktendinci' akımlar karşısında TSK'nın bilinen yaklaşımlarında hiçbir değişiklik yoktur" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Devrim şehidi Kubilay, milletimizin birlik ve beraberliğine sahip çıkma azim ve kararlılığının simgesi olarak tarih sayfalarındaki yerini almıştır. Cumhuriyetimizin temel değerlerini korumak uğruna şehit düşen asteğmen Kubilay'ı tüm şehitlerimizle birlikte saygı ve şükranla anıyorum."
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: "Asteğmen Kubilay'ın canı pahasına Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkma kararlılığı, bugün laik Cumhuriyeti koruma ve savunma kararlılığımızın temel harcıdır."