Hilmi Özkök'ün ifadesi iddianamede

Hilmi Özkök'ün ifadesi iddianamede
Hilmi Özkök'ün ifadesi iddianamede
'Darbe girişimini biliyordum, delil bulamadım'

ÜÇÜNCÜ İDDİANAMENİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN

 

İDDİANAMENİN İNDEKSİ İÇİN TIKLAYIN

 

 

İSTANBUL - Üçüncü iddianamede eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün 2003 - 2004 yıllarında darbe planlarıyla ilgili 'tanık olarak' verdiği ifadesi de yer aldı. İddianamenin bu bölümünde "Örgütün 2004 yılından sonra günümüze kadar gerçekleştirdiği ya da gerçekleştirmeyi planladığı eylemlere bakıldığında darbe teşebbüsünden hiçbir zaman vazgeçmediği, ülkede darbe zemini oluşturmak ve nihayetinde de Türk Silahlı Kuvvetleri içersindeki uzantıları ile hedefledikleri darbeyi gerçekleştirmek için faaliyetlerini sürdürdükleri görülmektedir" yorumu yapıldı. Özkök'ün iddianameye yansıyan ifade özeti şöyle:

* Genelkurmay başkanlığı yaptığım dönemde Kuvvet Komutanlarının bir araya geldikleri ve toplantı yaptıkları yönünde bilgiler geldi, ancak doğrudan soruşturma yapılmasını gerektirecek mahiyette bilgiler elimde yoktu. Bu nedenle herhangi bir yasal işlem başlatmadım.
* Birçok kez ihbar, mektup, CD ve benzeri bilgiler ulaştı, zaman zaman da toplantılarda bu konuları açıkça gündeme getirmeksizin üstü kapalı mesajlarla bu hususları dile getirildi
* O günlerde ,özellikle kamuoyunda Jandarma İstihbaratın yasal olmayan dinlemeler yaptığına ilişkin değerlendirmelerin olması ve bu yönde gelen duyumlar üzerine Jandarma Genel Komutanı Şener Eruguyur'a İstihbarat Daire Başkanı ile Teknik Daire Başkanını yanına göndermesini söyledim. İstihbarat Daire Başkanı Levent ERSÖZ ile Teknik Daire Başkanı olan Hasan Atilla UĞUR'a Jandarma teşkilatının elinde teknik takip ve dinlemeler konusunda ciddi imkan ve kabiliyetlere sahip olduklarını, bu işlemlerin yasal çerçevede yapılması gerektiğini söyleyerek uyardım.
* 2002 yılının Ağustos ayında Genelkurmay başkanlığı görevine getirildim. Kısa süre sonra iktidar partisi değişti.
Görevde bulunduğum dönem ve daha sonraki dönemlerde 'muhtıra' bu şekilde bir teklif gelmedi
* Darbe planlarından 2004 yılı bahar ayları içersinde haberim oldu. Bu bilgiler slayt sunumu şeklinde geldi. O zaman söylentiler azaldı. 'Eldiven' kod isimli darbe planını ve Cumhuriyet Çalışma Grubunu duymadım.
* 19 Ekim 2003 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığında Rektörlere yönelik bir brifing verildiğinden haberdar değilim.
* "Genç Subaylar" başlığı altında herhangi bir mektup gelmedi.
* Eruygur'a darbe planlarını sordum. Böyle bir çalışma olmadığını söyledi.
* Türk Silahlı Kuvvetlerinin temsilcisi olduğundan zaman zaman birçok konuda kendisine teklifler, endişeler, arzlar geliyordu. Doğrudan kamuoyu ile paylaşmak yerine bizzat Başbakana gidip 'böyle böyle endişeler var kaygılar var' şeklinde ilettim. Her zaman kurumlar arasında düşmanlığı değil birlik ve beraberliğin ön plana çıkması için çalıştım.
* Özden Örnek'in günlükleriyle ilgili bilgim yok.