@ismailsaymaz

Hilmi Yıldız neden Paşakapısı'nda?

Hilmi Yıldız neden Paşakapısı'nda?
Hilmi Yıldız neden Paşakapısı'nda?

Akfırat?taki yolsuzluklara yönelik ocak ayında yapılan operasyonda eski Belediye Başkanı Hilmi Yıldız gözaltına alınmıştı. FOTOĞRAF: AA

Eski Akfırat Belde Başkanı Yıldız, 'çete kurmak'tan yargılandığı davanın iddianamesinde Silivri Cezaevi'nde görünüyor ama o Paşakapısı'nda...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Adalet Bakanı’nın ‘Çalışkan, dürüst biri’ dediği eski Akfırat belediye başkanı Hilmi Yıldız iddianamede yazan cezaevinde değil
 
İSTANBUL - ‘Suç örgütü kurma ve yönetme suçlarından’ tutuklanan ve Adalet Bakanı’nın operasyondan sonra ‘Çalışkan ve dürüst biri’ diyerek destek çıktığı eski Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız’ın, iddianamede, Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu belirtilmesine rağmen memurların konulduğu Paşakapısı Cezaevi’nde kaldığı ortaya çıktı. Avukat Ömer Yeşilyurt, AKP’li Yıldız’ın korunduğunu öne sürdü.
Hilmi Yıldız, 26’sı tutuklu 49 sanıkla beraber hakkında hazırlanan iddianamesinde ‘cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, ihaleye fesat karıştırma, yağma, rüşvet’ gibi çok sayıda suçlamadan 342 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan bu iddianamede, 16 numaralı sanık Yıldız’ın “Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutuklu” bulunduğu yazıyor. Oysa genellikle organizi suç örgütlüri Silivri Cezaevi’nde kalırken Yıldız, suçlu memurların tutulduğu Paşakapısı Cezaevi’nde kalıyor. Akfırat davasında, itiraflarıyla bu örgütün yakayı ele vermesini sağlayan Hüseyin Çelik’in avukatı Ömer Yeşilyurt, eski AKP’li Yıldız’ın korunduğunu savunarak, bu yüzden Paşakapısı Cezaevi’nde tutulduğunu, bunun da savcılıktan saklandığını öne sürüyor.
Akfırat İddianamesi’nde yer alan suçlamalardan bazıları şöyle:
Yardımda yolsuzluk
* Belediyeye hibe edilen 8 bin metrekarelik arsa satışa sunuldu. Arsa için sekiz talip çıktı. Ancak bu 8 kişiye de ihalenin iptal edildiği bildirildi. Daha sonra arsa 944 bin lira bedelle Ali Kılıç’a satıldı. Arsanın değerinin fiyatın üç misli olduğu belirlendiği anlatıldı. 
* 166 dönüm mera vasıflı taşınmaz, sahte imzalar ile vasfı değiştirilerek Belediye Başkanı’nın oğlu Enes Yıldız üzerine tapulandı.  
*  Formula 1 otopark alanının tesfiyesi ve asfalt dökümünün Büyükşehir Belediyesi’nce yapıldığı halde Akfırat Belediyesi tarafından da aynı alana kazı, dolgu ve asfalt dökümü adı altında ihale açıldığı, hiçbir iş yapılmamasına karşın sahte hak ediş raporları düzenlenerek 1 milyon 500 bin liralık ödemede bulunulduğu öne sürüldü. 
* ‘Muhtaçları korumak amacıyla kurulan sandık için, ‘işlerinin kolay halledilmesi’ karşılığı işadamlarından yüklü para yardımı alındı. Sahte faturalarla, bu para yoksullara yardım için harcanmış gibi gösterildi. 1 milyon 486 bin TL’yi Yıldız’ın zimmetine geçirdiği iddia edildi. 
* Bu yolsuzlukları ortaya çıkaran Avukat Ömer Yeşilyurt’un öldürülmesi için plan yapıldı.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Hilmi Yıldız’a Akfırat beldesinde bir villa alınması için vekâletname verdiği, ancak daha sonra vazgeçtiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Şahin, Hilmi Yıldız’a ilişkin, “Çalışkan, dürüst biri” demişti.
Hilmi Yıldız’ın 137 yıldan 342 yıla kadar; oğlu Enes Yıldız’ın 32 yıldan 84 yıla kadar hapsi isteniyor.