Hıncal Uluç'a su testisi cezası

Hıncal Uluç'a su testisi cezası
Hıncal Uluç'a su testisi cezası

Foster ın ailesinin avukatı: Sonuç acımızı hafifletecek. Fotoğraf: MELİKE GALLENKUŞ/AA

Defne Joy Foster'ın ölümü için "Su testisi su yolunda kırıldı" diyen Hıncal Uluç, 20 bin lira tazminata mahkûm edildi.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Defne Joy Foster’ın hayatını kaybetmesiyle başlayan ‘medyadaki cinsiyetçi dil’ tartışması, 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen tazminat davasıyla yeni bir seyir kazandı. Sabah gazetesinde “Aldatılan bir koca ve unutulan bir bebek. Ama böyle bir insana öldü diye saygı duymamı kimse benden beklemesin. Defne’nin ölümü tipik bir su testisi su yolunda kırıldı olayıdır” diye yazan gazeteci yazar Hıncal Uluç, Foster’ın eşi ve annesi tarafından açılan davada 10’ar bin liradan 20 bin lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.
Hâkim Nesrin Merih Göçer, davalý yazarýn yaþý, mesleki kýdemi ve yaþam tecrübesi göz önüne alýndýðýnda, Defne Joy Foster için kullandýðý ifadelerin, eþ ve anne olan davacýlarý incitebileceðini düþünmesi gerektiðini ifade etti.
“Başka bir medya mümkün” diyerek yola çıkan ‘Defne Devrimi’ aktivistleri de davayı izleyenler arasındaydı. ‘Defne Devrimi’ adına söz alan Bilgi Üniversitesi akademisyenlerinden Aslı Tunç “Simgesel bir davaydı, istediğimizi aldık. Nefret dilini körükleyen bu dile karşıyız ve bundan sonra da bu tür olayların izleyicisi olacağız” yorumu yaptı. Yazar Vivet Kanetti’yse, hareketlerinin başından beri uzun vadeli planlandığının altını çizdi: “Hedefimiz sessiz ve derinden bu dili değiştirecek bir farkındalık yaratmaktı. Sonuç bizim için bu açıdan büyük önem taşıyor.”