Hintkeneviri uçuyor

Yunanistan'dan tohumları uçarak ya da su yoluyla gelen hintkenevirleri, Edirne'deki pek çok alanda kendiliğinden yetişiyor. Parklarda kendini gösteren hintkenevirleri narkotik polisleri tarafından sökülerek imha ediliyor.

EDİRNE - Yunanistan'dan tohumları uçarak ya da su yoluyla gelen hintkenevirleri, Edirne'deki pek çok alanda kendiliğinden yetişiyor. Parklarda kendini gösteren hintkenevirleri narkotik polisleri tarafından sökülerek imha ediliyor.
Esrar yapımında kullanılan bitki, Yunanistan sınırındaki çiftçiler için de sorun oluyor. Tarlalarında hintkeneviri bulunan Lalapaşa ilçesinin Sinan Köyü'nden 13 çiftçi, 3 milyar 476 milyon lira para cezasına çarptırıldı. Köyün muhtarı ise, "Kendiliğinden yetişiyor. İnsanlar boşu boşuna zan altında kalıyor" diye konuştu.
Hintkenevirleri, Edirne Belediyesi'nin düzenlediği parklarda kendiliğinden yetişince gündeme geldi. Edirne Belediyesi bir süre önce şehirdeki parkları çimlendirdi. Kısa süre sonra bu parklarda hintkenevirleri çıktı. Hintkenevirleri belediye ekiplerince sökülerek imha ediliyor.
Trakya toprağı verimli!
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Belediye çiçekliğinde kullanılan topraklar Yunanistan sınırındaki Karaağaç semtinden alındı. Hintkeneviri tohumları, Meriç Nehri ile aramızda sınır olan Yunanistan'daki tarlalardan bizim topraklara geliyor. Yunanistan tıbbi alanda kullanmak için sınırdaki tarlasına çok sayıda hintkeneviri ekmiş durumda. Belediye çiçekliklerinde, kullanılan toprak dolayısıyla hintkeneviri çıkıyor" diye konuştu.
Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz da Trakya toprağının verimliliği nedeniyle hintkenevirinin her ortamda yetiştiğini söyledi. Yunanistan sınırı boyunca pek çok tarlada, özellikle de dere çevrelerinde bu bitkinin kendiliğinden yetiştiği belirtildi. Lalapaşa Sinan Köyü muhtarı Ali Eren,"50 yaşındayım. Kendimi bildim bileli bu hintkeneviri kendiliğinden çıkar. Mayıs ile haziran aylarında olur. Tüm tarlalarda görülür. Ama iki yıl önce, jandarma insanları gözaltına aldı. Bu insanlar yargılandı. Adli Tıp Kurumu, 'Bu bitki kendiliğinden yetişmez' diye rapor verince 13 köylüye ceza verildi. 3.5 milyar lira olan bu ceza beş yıl ertelendi. Şimdi belediyenin parkında bile çıkıyor. Biz bu cezadan sonra tek tek bunları imha etmek zorunda kalıyoruz. Çok zor oluyor" diye konuştu. (Radikal, aa)