Hintli firma: Biz de ilaç üreteceğiz

Hindistan'ın önde gelen ilaç şirketi Cipla, önümüzdeki yılın başında patenti Roche firmasına ait olan oseltamivir etken maddeli 'Tamiflu' adlı ilacın muadilini piyasaya sunacağını açıkladı.

BOMBAY - Hindistan'ın önde gelen ilaç şirketi Cipla, önümüzdeki yılın başında patenti Roche firmasına ait olan oseltamivir etken maddeli 'Tamiflu' adlı ilacın muadilini piyasaya sunacağını açıkladı. Cipla başkanı Dr. Yusuf K. Hamied, ilaçla ilgili sentezleme işlemini gerçekleştirdiklerini ve ticarileştirme aşamasında olduklarını söyledi. Kuş gribi nedeniyle ilacın patentiyle ilgili olarak BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın baskısı altında bulunan İsviçreli farmakoloji devi Roche'un 10 tabletlik Tamiflu'su ABD'de 60 dolardan satılıyor. Daha önce de HIV ilaçlarının jeneriklerini üreten Cipla, Hint yasalarına göre ilacı, BM'ye göre az gelişmiş olarak sınıflandırılmış 49 ülkede satabilecek. Türkiye bu ülkeler arasında değil.
İnsanlar arası olası bir kuş gribi salgınına karşı Britanya, İspanya, ABD gibi ülkeler Roche'a milyonlarca tablet siparişte bulundu. H5N1 tipi kuş virüsüne maruz kalanlara, ilk 48 saat içinde koruma amaçlı verilen ilaçtan Türkiye de hafta başında 1 milyon adet sipariş etmişti. Firmadan dün yapılan açıklamada, "Roche firması, 3 milyon kutu grip ilacını Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bağışladı. Ayrıca Türkiye'de bazı kümes hayvanlarında H5N1 virüsüne rastlanmasının ardından 200 bin doza karşılık gelen 20 bin kutu grip ilacını da Türkiye'ye gönderme kararı alındı. Roche geçen hafta Sağlık Bakanlığı'na 5 bin kutu grip ilacı bağışladı" denildi. (Radikal, ap, Reuters, www.pharmabiz.com)


    http://www.radikal.com.tr/7603017603010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.