Hip hop'la tekbir sesleri

Yedikule Zindanları, hip hopla insanları Müslümanlığa çağıran Amerikalı Native Deen (Yerli Din) ve İslam'ı seçip Yusuf İslam adını alan Cat Stevens'ı ağırladı.
Haber: ASLI ÖRNEK / Arşivi

İSTANBUL - Yedikule Zindanları, hip hopla insanları Müslümanlığa çağıran Amerikalı Native Deen (Yerli Din) ve İslam'ı seçip Yusuf İslam adını alan Cat Stevens'ı ağırladı. Konser alanı tekbir sesleriyle gruba eşlik etti. Fesli gençler, tanesi 2 YTL'den sahlep, çay, pamukhelva, lokum, kaymaklı ekmek kadayıfı, patlamış mısır ve çekirdek satışı için koşuşturup durdu.
Gecenin başında 'Native Deen' grubu pek tanınmıyordu. 11 yaşındaki Zeynep Günlük, Yusuf İslam için geldiğini söylüyor ama grubun kasedini almış ve çok beğenmiş. 22 yaşındaki Nuran Yıldırım, "Buradaki pek çok insan Native Deen'i tanımıyor bence. Yusuf İslam adını duydukları için geldiler. Biz de öyle. Sonuçta önemli biri. Müzik tarihi açısından da önemli. İyi bir insan, iyi bir Müslüman" diyor. Davetlileri kapıda karşılayan 21 yaşındaki Ümit Gözgöz ise ne Native Deen ne Yusuf İslam'la ilgileniyor. "Konseri izleyecek misiniz?" sorumuzu "İnşallah vakit kalırsa" diye yanıtlıyor.
Gece, İstanbul mehteranının uzun gösterisiyle açılıyor. "Kelamların en güzeli olan Kuran-ı Kerim'le başlayalım mı arkadaşlar? Her şey biter, hakikat konuşur. Konuşan yalnız hakikattir" diyen sunucunun ardından Mustafa Özcan Güneşdoğdu, Kuran okuyor. Abdurrahman Toprak, 'Dervişhane' albümünün solistleri Bekir Ünlü Ataer ve Hakan Aykut da sahnede. Ancak izleyici Native Deen ve Yusuf İslam'ı görmek için sabırsızlanıyor.
'Analı babalı büyüsün...'
Derken Naim Muhammed, Joshua Salaam ve Abdülmelik Ahmet'ten oluşan hip hop'çular çıkıyor. İlk şarkı sözleri şöyle: "Hep gurur duy, yüksek sesle söyle! Müslümanlarla bir arada olmaktan gurur duyuyorum! Onlardan olduğum için şanslıyım!" Sürekli "Teşekkürler. Hepinizi seviyoruz" diye naralar atan grubun solisti Naim Muhammed'in kızına yazdığı 'Sakina' şarkısını ise arka sıralarda oturan gençler "Allah kızını analı babalı büyütsün" sözleriyle karşılıyor. Grup ise coştukça coşuyor. "Maşallah İstanbul çok güzel. Bu şarkı sizin için yazıldı ve bestelendi. Eğer isterseniz her şeyi yapabilirsiniz" diyor solist Naim Muhammed ve başlıyor: "Sen çok güzelsin İstanbul..." Bu şarkıyı Türkçe söylüyorlar.
Ardından Yusuf İslam sahneye çıkıyor, "Selamünaleyküm" diye söze başlıyor: "Ramazan aç olan insanları hatırladığımız bir ay. Sene boyunca bu insanları hatırlamamız gerekir. Pakistan'daki deprem felaketini unutmayalım. Müzik ahlakı yüceltmek ve mana üzerine olmalıdır. Ben oğlumun da etkisiyle gitarı tekrar elime aldım. İnşallah dini göstermede yardımcı olacak..." Yusuf İslam'ın tek parça söylediği konserde, Native Deen grubuyla iki parçada da potpuri yapıyor.
Türkçe söyledikleri 'Sen Çok Güzelsin İstanbul' adlı tek cümlelik parçada alandaki coşku doruk noktasına ulaşıyor. Geceyi dışarıdan izleyenlerin aklında ise TV kameraları çekim yaparken dans edip sonra ortadan kaybolan takkeli hip hop'çular, konser çığlıkları yerine yükselen tekbir sesleri ve 5 ve 10 YTL'den kapışılan Native Deen, Yusuf İslam kaset ve CD'leri kalıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7603317603310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.