Hıristiyan Yüksel'e Alevi cenaze töreni

Malatya'da öldürülen üç kişiden biri olan Uğur Yüksel, dün memleketi Elazığ'ın Mansur Uşağı Köyü'nde düzenlenen törenle İslami kurallara göre toprağa verildi.

ELAZIĞ - Malatya'da öldürülen üç kişiden biri olan Uğur Yüksel, dün memleketi Elazığ'ın Mansur Uşağı Köyü'nde düzenlenen törenle İslami kurallara göre toprağa verildi. Alevi bir aileye mensup olan Uğur Yüksel'in cenazesi dedesinin evinin bahçesinde yıkandıktan sonra, mezarlıkta cenaze namazı kılındı.
Caminin bulunmadığı Mansur Uşağı Köyü'ndeki cenaze törenine Yüksel'in annesi Hatice Yüksel, babası İbrahim Yüksel'le yaklaşık 150 kişi katıldı. Oğlunu kendi elleriyle toprağa veren İbrahim Yüksel, "Oğlumun boğazını kesip parça parça ettiler. Burada iş yoktu, Malatya'da haftada 100 YTL'ye çalışıyordu. Ekmek parası peşindeydi. Allah'tan korkmaz, kuldan utanmazlar, Müslümanlık bu mu?" dedi. Anne Hatice Yüksel, ağıtlar yakarken yakınları tarafından güçlükle sakinleştirildi. Öldürülen Uğur Yüksel'in, Elazığ Nüfus Müdürlüğü'ne 8 Ağustos 2005 tarihinde kimliğini Hıristiyan olarak değiştirmek için dilekçeyle başvurduğu belirlendi. Dilekçeyi işleme koyan Nüfus Müdürlüğü, Uğur Yüksel'in nüfus cüzdanını 21 Eylül 2005 tarihinde Hıristiyan olarak değiştirip kendisine verdi.