'Hırsız müteahhitler' ağır cezalık

Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK), depremde inşa ettikleri binaları çöken müteahhitlerin ağır ceza mahkemelerinde yargılanması, ve zamanaşımının Yargıtay'da tartışılması gerektiğine karar verdi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK), depremde inşa ettikleri binaları çöken müteahhitlerin ağır ceza mahkemelerinde yargılanması, ve zamanaşımının Yargıtay'da tartışılması gerektiğine karar verdi.
Yalova Asliye Ceza Mahkemesi 10 katlı
apartmanın depremde yıkılması sonucu 55 kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla müteahhit Tevfik Cengiz'i TCK'nın 455. maddesine göre 7 yıl 6 ay hapis ve 11 milyar lira ağır para cezasına mahkûm etmişti. Yargıtay 2. Ceza Dairesi davanın ağır cezada görülmesi ve Borçlar Kanunu'na göre zamanaşımı uygulanmadığı gerekçesiyle bozmuştu.
Başsavcılığın itirazıyla toplanan Ceza Genel Kurulu, zamanaşımı ve cezai sorumluluk gibi konuların yerel mahkeme ve Yargıtay'ın ilgili ceza dairesince tartışılması gerektiğine karar verdi. Buna göre zamanaşımı işletilip işletilmeyeceği bu tartışmayla belirlenecek.
Kurul, Ceza Dairesi kararının depremde ölümlere sebebiyet verme suçlarıyla ilgili davaların asliye yerine ağır cezada görülmesine ilişkin bölümünü ise onayladı.


    ETİKETLER:

    Ankara