Hırsıza atış serbest

Kazasker'deki Finansbank Şubesi'ni soymak isteyen iki kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan banka güvenlik görevlisi Engin Bozkurt, polisler için uygulanan 'ağır suç hallerinde sanığı etkisiz hale getirme' ilkesi dikkate alınarak beraat etti.

İSTANBUL - Kazasker'deki Finansbank Şubesi'ni soymak isteyen iki kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan banka güvenlik görevlisi Engin Bozkurt, polisler için uygulanan 'ağır suç hallerinde sanığı etkisiz hale getirme' ilkesi dikkate alınarak beraat etti.
Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen karar duruşmasına tutuksuz yargılanan Engin Bozkurt ile avukatı Ömer Yeşilyurt katıldı. Davacı Nigar Durmuş'un avukatı, olayda meşru müdafaa sınırlarının aşıldığını, ölen kişilerin cezalarını çektikten sonra topluma kazandırılabileceklerini anlattı.
Sanık avukatı Ömer Yeşilyurt ise Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen başka bir davada avukatlığını yaptığı Erkan Sadıkoğlu'nun, 'gaspçıyı öldürmek' suçundan yargılanarak 1 yıl bir ay 15 gün hapis cezası aldığını, ancak bu cezanın Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından olayın 'insani duygularla meşru müdafaa sınırları içinde meydana geldiği' gerekçesiyle bozulduğunu hatırlattı.
Karar temyize gidiyor
Mahkeme heyeti, olayda 2495 sayılı Özel Güvenlik Görevlileri Hakkındaki Kanun'un 'silah kullanma' yetkisini veren ilgili maddeleri ile Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu'nun 16. maddesinde düzenlenen 'ağır suç hallerinde silah kullanarak sanığı etkisiz hale getirme' yetkilerinin göz önünde bulundurulduğunu karara yazdırdı. Mahkeme heyeti, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen 'kanunun verdiği emri yerine getirme' ve 'mala karşı işlenen suçlarda meşru müdafaa' unsurlarını dikkate alarak, oybirliğiyle güvenlik görevlisi Engin Bozkurt'un beraatini kararlaştırdı. Olayda ölen Suat Durmuş'un eşi Nigar Durmuş, temyize başvuracaklarını söyledi.
Bilirkişi arkadan vurdu
Kazasker'deki Finansbank Şubesi'ni 6 Mart 2002 tarihinde soyduktan sonra kaçmaya çalışan Mustafa Muratoğlu ile Suat Durmuş, bankanın güvenlik görevlisi Engin Bozkurt'un ateş açması sonucu öldürülmüştü. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, "Onu alnından öpeceğim" derken, bazı çevreler Bozkurt'u 'kahraman' ilan etmişti. Bozkurt, 12 Nisan 2002'de ilk duruşmada tahliye edilmişti. Mahkemeye gönderilen bilirkişi raporunda ise, Engin Bozkurt'un Durmuş ile Muratoğlu'nu 'arkalarından uzak mesafeden ateş ederek' öldürdüğü belirtilmişti. Davanın bir önceki celsesinde esas hakkındaki görüşünü bildiren savcı da rapor doğrultusunda, sanık Bozkurt'un iki kişiyi kasten öldürmek suçundan hapis cezasına çarptırılmasını istemişti.