Hırsıza atış serbest olsun!

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, evine giren hırsızı öldürenlere hapis cezası verilmemesini öngören bir yasa teklifi vermeye hazırlanıyor.

İSTANBUL - CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, evine giren hırsızı öldürenlere hapis cezası verilmemesini öngören bir yasa teklifi vermeye hazırlanıyor. Hukukçular modern hukukta yeri olmadığı için bu görüşe karşı çıkarken, mahkemeler ise bu konularda genellikle mağdurdan yana karar alıyor.
'Herkes korkuyor'
Hazırladığı yasa teklifiyle ilgili bilgi veren Arıtman, Türkiye'de insanların sokakta yürümeye korkar hale geldiğini, can ve mal güvenliğinin olmadığını belirterek, şunları söyledi: "İnsanların en azından evinde güvenlik içinde olması lazım. Hükümet can ve malvarlığını koruma görevini yerine getiremiyor. Caydırıcı olması için böyle bir yasal değişiklik
önerdim. ABD'den esinlendim. Orada bahçeye giren hırsızı vuranlar bile ceza almıyor. Türkiye'de artık hırsızlar elini kolunu sallaya sallaya evlere giriyor. Gece uyuyorsunuz, içeriye bir yabancı girdi. Malınıza mı, canınıza mı kastetti bilemezsiniz. Ya da bildiğiniz noktada artık kendinizi savunamazsınız. Vatandaş kendi güvenliğini sağlamak durumunda. Bu yasa teklifi kamuoyunda tartışılsın istiyorum. Ben en uç noktayı hedef gösterdim. Bu hükümete uyarı niteliğinde bir yasa teklifi. Sen görevini yapmıyorsun, vatandaş da isyan noktasında."
'Sınır aşılmamalı'
Hukukçular ise bu yasa teklifine sıcak bakmıyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan İçel, meşru müdafaada bir genelleme yapılamayacağını belirterek, "Yeni TCK'ya göre mala karşı işlenen suçlarda savunmanın 'meşru müdafaa' sayılması için 'cebir ve şiddet' kullanılmış olması gerekiyor. Gasp durumunda meşru müdafaa olabilir. Ancak 'Hırsız geldi, malımı aldı, ben de vurdum' demek olmaz. Bu suçtur. Savunmanın sınırı vardır. Sınırı aşmadan savunma yapılmışsa bu kişiye ceza verilmez" dedi.
Aynı üniversiteden Doç. Dr. Fatih Mahmutoğlu ise şunları söyledi: "Yeni TCK, eskisinden farklı olarak, sadece can güvenliği için değil, malvarlığına yönelik saldırıları da meşru müdafa kapsamına alıyor. Kişinin korku, panik, dehşet halleriyle savunma yapması meşru kabul ediliyor. Mahkemeler de bunu göz önüne alarak, karar veriyordu. Meşru müdafaada önemli olan ölçüdür. Bu ölçü de her somut olayda yargıç tarafından değerlendirilir. Ancak bunun genellenmesi modern ceza hukukunu savunanlar tarafından kabul görmez."
Mahkemeler beraat veriyor

 • İstanbul'da 2002'de Finansbank'ı soymak isteyen iki kişiyi öldüren güvenlik görevlisi Engin Bozkurt, Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 'ağır suç hallerinde sanığı etkisiz hale getirme, görevi yerine getirme ve mala karşı işlenen suçlarda meşru müdafaa' unsurları dikkate alınarak beraat etmişti.
 • Oğlunun evine girmeye çalışan bir kişi öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mustafa Kandil de 2003'te Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada beraat etmişti. Mahkeme karara, "Yerine kendimizi koyduğumuzda, sanığın, ciddi bir tehlike karşısındaki ruh haliyle ateş ettiği, yasal sınırı aşmadığından, ceza tertibine yer olmadığına karar verilmiştir" ifadesini yazmıştı.
 • Bağdat Caddesi'nde 2002'de bir gaspçıyı vuran Erkan Sadıkoğlu Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası almıştı. Ancak Yargıtay, sanığın insani duygularla müdahale ederek, bir kişinin ölümüne neden olduğunu belirterek, kararı bozmuştu. Mahkeme ikinci yargılamada beraat verdi.
  (Radikal, anka)


  • http://www.radikal.com.tr/7415857415850

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.