Hırsızlar hep tanıdık çıkıyor...

Gümrük teşkilatında 10 yıl çalışan Yurt Partisi'nin kurucusu Necati Can: Gümrüklerde 'Pire geçmez, deve geçer' sistemi sürüyor. Her yerde yolsuzluk var.
Haber: NEŞE DÜZEL / Arşivi

NEDEN? Necati Can
Türkiye'de Osmanlı'dan bu yana bazı şeyler hiç değişmiyor. İktidarda kim olursa olsun, devlet kaynakları her zaman soyuluyor. Bugün Türkiye, dünyadaki 'kirlilik' sıralamasında hep üst sıralarda yer alıyor. Soygun sisteminin nasıl işlediği bilinmesine rağmen, bu sistemi durdurmaya Türkiye'nin gücü yetmiyor. Siyasiler de, yolsuzluk üreten sistemi tümüyle ortadan kaldıracak büyük değişimlere yanaşmıyor. Yolsuzlukları önleme vaadiyle başa gelen AKP iktidarında da yolsuzluklarla ilgili iddiaların son zamanlarda çok artması, bu konuyu yeniden gündeme taşıdı. Bu arada yakın geçmişteki yolsuzlukların sonuçları da ekonomide yaşanıyor. Yolsuzluklar nedeniyle devletin kaybettiği paralar vergi artırımıyla kapatılmaya çalışılıyor. Bu yüksek vergi artışları da kaçakçılık, sahte içki, sahte sigara üretimi gibi suçları teşvik ediyor. On yıl gümrük teşkilatında çalışan, başmüfettişliğe kadar yükselen, önemli kaçakçılık soruşturmaları yapan ve hâlâ yolsuzluk olaylarını soruşturmaya devam eden Yurt Partisi kurucularından Necati Can, soygun sisteminin nasıl çalıştığını, bu sistemin içinde kimlerin rol aldığını ve soygunun bu ülkede neden hâlâ önlenemediğini anlattı.

Kaç yıl gümrüklerde çalıştınız?
1973-83 yılları arasında on yıl çalıştım.Gümrük teşkilatında en çok memur açığa alan müfettişim ben. Şu anda danışmanlık şirketim var, gümrüklerle iş yapıyorum. Bana bir arkadaşım, 'Sana teşkilat düşman. Sen gümrüklerle çalışamazsın' dedi. Ama memurların çoğu bana destek çıktı. Zaten her teşkilatta dürüst olmayan yüzde 10'luk bir azınlık vardır.
Memurları niye açığa almıştınız?
Gemi sallamışlar, TIR sallamışlar.
Ne sallamışlar?
Kaçakçılık yapıyorlar. Hiç kayıt olmadan koskoca gemiyi boşaltıyorlar. Benim dönemimde Türkiye'de büyük döviz sıkıntısı vardı. Bu kaçakçılığın arkasında da hammaddelerini kaçak olarak getiren koca holdingler vardı.
Şimdi döviz sıkıntısı yok. Kaçakçılık bitti mi Türkiye'de?
Bitmedi, sürüyor. Eğer gümrüklerde düzgün yönetim yoksa, siyasi irade de ciddi değilse, gümrükler yol geçen hanına döner. Her şey siyasilere, bakanlara bağlı. Şu anda 'pire geçmez, deve geçer sistemi' gümrüklerde devam ediyor.
Sizin göreviniz neydi?
Ben müfettişlik, başmüfettişlik ve gümrükler başmüdürlüğü yaptım. Eskiden müfettişler tam yetkiyle çalışırdı. Özal döneminde yetkileri kaldırıldı. Yolsuzluk organizasyonlarında, o dönemin zaten büyük rolü var. Şu anda müfettişlerin hiçbir yetkisi yok. Bakan, bu işi kapatın derse o iş kapatılıyor.
Üzerine gidin derse, gidiliyor. Artık teftiş kurullarında iki tür müfettişlik var. Birisi tetikçilik, diğeri sifonculuk. Teftişlerin üzerine bir sifon çekiyorlar, kirler gidiyor. Biliyor musunuz, eğer bakan veya üst bürokratlar izin verirse, hiç geçmeyecek eşyalar geçer gümrüklerden. Kaçakçılıkta öyle bir sistem var ki, mesela binlerce ton petrol geçiyor. Bu işin içinde emniyet de var, jandarma da var. Mali şube ve hatta başka kurumlar bile var. Sizi dinleyenler, takip edenler de kaçakçılara bazen 'Hadi bizi de gör bakalım' diyorlar. Kaçakçılık olayını basit bir gümrük olayı gibi değerlendirmemek lazım. Bu bir sistemdir.
Bu sistem nasıl işliyor?
Diyelim ki, devleti kaçakçılıkla veya başka yollarla bir milyon dolar dolandıracaksınız. Bu paranın yüzde 20'sini denetim elemanlarına, soruşturma yapanlara veriyorsunuz. Bunlar kontrol memurlarıdır, olay ihbar edilmişse müfettişlerdir, hatta bazen teftiş kurulu başkanıdır ve araya giren milletvekilleridir. Eğer olay adliyeye intikal ederse, bu kez paranın diğer yüzde 20'si de adli soruşturmaya, bazı savcılara ve bazı hakimlere verilir. Paranın yüzde 10'u da avukatlara ayrıldıktan sonra size paranın yüzde 50'si kalır. Üstelik size de hiçbir şey olmaz. Sistem böyle çalışıyor. 'Olayı kapattınız' diye müfettişlerle kavgalarım var benim.
Devletten ayrılalı çok olmuş. Son olayları nasıl biliyorsunuz?
Ben teşkilattan kopmadım. Sadece gümrüklerde değil, devletin diğer organlarında da dürüst insanlar var. Onlar olayları önce teftiş kurullarına bildiriyor. Bir şey çıkmayınca, bana getiriyorlar. Ben de Anayasa'nın 39'uncu maddesinin vatandaş olarak bana verdiği yetkiyi kullanarak cumhurbaşkanlarına, başbakanlara ve bakanlara olayı yazıyorum. Biraz sert oluyor ama, 'Bakın şurada bir hırsızlık, soygun var.
Eğer siz de pay almıyorsanız, müdahale edin' diyorum. Olaylar böyle zorla adliyeye intikal ediyor, davalar açılıyor.
Peki tehdit ediliyor musunuz?
Tehdit telefonları alıyorum tabii. Bana yardımcı olan bürokratlardan biri trafik kazası süsü verilerek öldürüldü.
Sizin döneminizde en çok ne tür yolsuzluklar yapılıyordu?
Sigara kaçakçılığı vardı mesela. Sigara, içki kaçakçılığını bazı bakanlar teşvik ediyordu, pay alıyordu. Bizim ortaya çıkardığımız bir Abuzer Uğurlu olayı var. Bir gümrük kapısıyla anlaşmış, Bulgaristan'dan sigaraları TIR'lara yükletiyor. 10 TIR'ı hiç gümrük muamelesi yapmadan bir gecede sallıyorlar. Amerikan sigarasının Türkiye'de satılması için ülkede yerli sigara üretiminin düşürülmesi gerekiyor. Bunlar bir sendikayla da anlaşıyor. Yerli üretim yüzde 75 düşürülüyor. O dönemde bazı sendikacılar 'Amerika'ya hayır' diye bağırıyorlar ama Amerikan sigarasını Türkiye'de böyle sattırıyorlar. Halk farkında değil. Biz bunu tespit ettik, kaçakçılığı durdurduk. Ama Türkiye'de öyle bir sistem var ki, yolsuzluğun içinde olanlar sistemin tıkanmaması için ne gerekirse yaparlar, hükümeti de düşürürler.
Vergilerin son zamanlarda çok artmasıyla birlikte yeniden içki ve sigara kaçakçılığının başladığı bildiriliyor. Doğru mu bu?
Doğru. Vergileri artırırsanız kaçakçılığı teşvik edersiniz. Vergi çok yüksek olduğu için sigara ve viski kaçakçılığı arttı. Öyle ki, Türk sigaralarının yurtdışında taklitleri yapılıyor ya da TEKEL'in ürünleri ihraç edilmiş gibi gösterilip iç piyasada satılıyor. Çünkü sigarada yüzde 50 vergi var. Sahte sigaralar ucuza geldiği için Çin'de yaptırılıyor. Bundan çok büyük paralar kazanılıyor. Türkiye'de Tekel'in ürettiği çoğu sigaranın sahtelerinin yapıldığına dair elimizde raporlar var.
Şu anda gümrüklerde en çok ne tür yolsuzluklar yapılıyor?
Sigara ve içkinin yanı sıra, akaryakıt, çay, gözlük, cep telefonu, süt tozu, et gibi vergisi yüksek olan her türlü mal şu anda kaçak giriyor. Çayda yüzde 145, ette yüzde 237 vergi var. Binlerce ton et sokuyorlar ülkeye. Buffalo olayı yaşandı. Balık diye beyan edip, ülkeye et soktular ve bunu da askeriye gibi kurumlara verdiler. Deli dana hastalığının dünyada en yoğun tartışıldığı dönemde hiçbir kontrol yapmadan bu etleri askerlere yedirdiler. Yolsuzluk kurumların içine o kadar dalmış ki... Petrol kaçakçılığı da bugün alabildiğine yapılıyor. Yılda ikibuçuk milyar doları buldu. Yüksek vergili tüm mallarda kaçakçılık var. Benzinde vergi o kadar arttı ki, vergisiz benzinle vergili benzin ve sahte benzin arasındaki fiyat farkı beş katı buldu. Üstelik bu iş sadece benzin kaçakçılığı da değil.
Başka ne yapılıyor?
Kalitesi çok düşük sahte benzin işi de var. Ne tür mal geliyor, patlar mı, motorunuzu bozar mı bilmiyorsunuz. İki Mercedes sahte benzinden ötürü yandı, bu konu fazla açıklanmadı. Mesela geçmiş dönemde iki kişi, üst makamlarla da anlaşarak sahte benzin işine giriyor ve olay bir süre sonra ortaya çıkıyor. Ama bakan soruşturma izni vermeyerek olayı kapattırıyor. Şimdi bu hükümet döneminde bu firmaya bir zorluk çıkartılıyor. Bu sefer de devreye firmanın Ankara'da işini takip etmek için, PKK'yla savaştığını iddia eden bir korgeneral giriyor. Bu sahte benzin olayının davası devam ediyor.
Peki iktidar bu tür vergileri artırırken kaçakçılıklara yol açtığını fark etmedi mi?
Ben başka bir siyasi parti üyesi olmama rağmen, gerçekçi olmak zorundayım. Bu hükümetin devraldığı muazzam bir borç var. En kolay para toplama yolu vergilendirmektir.
Ekonominin yarısının kayıt dışı olduğu söyleniyor. Hükümet, kayıt dışını niye kayıtlı hale getirip vergi gelirlerini artırma yolunu seçmiyor sizce?
Hükümetin bu konuda düşünen bir kadrosu yok. Kayda girmiş olanlara Maliye şu anda işkence yapıyor. Kayıt dışı olanlar ise rahat. Yakalandıklarında hiçbir şey olmuyor. Paranız varsa para cezasından da kurtuluyorsunuz. Kayıt dışı ekonomi bir devletin çökmesi demektir. Amerika, Japonya ve Almanya gibi gelişmiş ekonomilerde kayıt dışı ekonomi yok. İran, Mısır gibi gelişmemiş ülkelerde kayıt dışı ekonomi var. Halbuki ekonomiyi kayıt altına almak hiç de zor değil. Ama bunun için önce niyetinizin olması gerekir. Bu hükümet yolsuzluğu önleyemiyor.
Niye?
Çünkü hem kadrosu yok hem de kendi partisinde yolsuzluğa meyilli çok sayıda kişi ve milletvekili var. Bazı bakanlar partinin baskısıyla bazı bürokratları atamak zorunda kalıyorlar. Son enerji yolsuzluğunda bu görülüyor zaten. Hırsızlık bizim insanlarımıza öyle bulaşmış ki, ak parti, gök parti diye ayırım yapmıyor. Yolsuzluklar devam ediyor. Fakat bu hükümetin geçmişten bir farkı var. Bu hükümet olayların soruşturulmasına izin veriyor. Eğer bakan rüşvet almıyorsa, rüşveti bürokratıyla paylaşmıyorsa, soruşturma iznini hemen verir ve o bürokratı görevden alır. Kendisine bildirilen bir hırsızlıkta önlem almayan bakan ise hırsızlıktan pay almadığını ispatlamak zorundadır.
Üst makamların bilgisi olmadan yolsuzluk yapılabilir mi?
Üst makam pay almadan, Türkiye'de kesinlikle yolsuzluk, hırsızlık yapılamaz. Yapılsa da hemen ortaya çıkar. Üst makam bakan, müsteşar, genel müdür, başmüdür, bazen de başbakandır. Siyasetçi kollamadan yolsuzluk yapmak mümkün değildir. Ama siyasiler de yolsuzluktan pay alıyorlar. Demirel'in geçen gün, 'Türkiye'de iki duvar arasında gitmek zorundasınız' diye beyanatı vardı. Bu duvarlardan biri laiklik, diğeri üniter devlet. Bu iki kurala uyduğunuz zaman, bu iki duvar arasında istediğinizi yapabiliyorsunuz, ülkeyi soyabiliyorsunuz. Sıkıştığınız zaman da 'Laiklik elden gidiyor, üniter devlet bozuluyor' diyorsunuz. Zaten Türkiye'de yolsuzlukların arttığı dönemler siyasi boşlukların olduğu dönemlerdir.
Önemli yolsuzlukların miladı Güneş Motel olayıdır. Ecevit'in on bir milletvekilini Adalet Partisi'nden transfer edip, onların her birine bakanlık vererek hükümet kurduğu dönemdir.
Diğer yolsuzluk dönemi hangisi?
İkinci büyük soygun dönemi de 28 Şubat'tır. Balina olayında mesela... Yapılmamış tekstil ürünleri ihracatını naylon faturalarla yapılmış gibi göstererek KDV iadesi aldılar ve devletten 40 milyon dolar çaldılar. Resmi makamlar hayali ihracatı bildirdiği halde, bakan soruşturmayı engelledi.
Türkiye'de en çok hangi alanlarda yolsuzluklar yapılıyor?
Bütün bakanlıkların kamu ihalelerinde yolsuzluk var. Devletin ödemeyi garanti ettiği bütün ihalelerin bedeli üç, dört kat fazla gösteriliyor. Hırsızlar siyasetçiyi, bürokratı, her tarafı kontrol ediyor, yargıyı da hallediyor. Yargıdan, yolsuzluklarla ilgili caydırıcı karar çıkmıyor. Devletin para ödediği bütün kurumlarda yolsuzluklar alabildiğine devam ediyor. Bütçe rakamlarına baktığımızda şu an en büyük yolsuzluk sosyal güvenlik kurumlarında yapılıyor. Çünkü Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK harcamalarının yüzde 53'ünü devlet karşılıyor. Çeteler öyle güçlenmiş ki
ilaç yolsuzlukları hiçbir zaman durmaz. Bu hükümet döneminde de bir ilacı SSK'ya dört kat pahalıya satan Roche olayı ortaya çıkarıldı. Ama bu yolsuzlukları hükümet ortaya çıkarmadı.
Kim çıkardı?
Dinleme istasyonları çıkarttı. Türkiye'de yolsuzlukları ortaya çıkarmak çok kolay zaten. Askerinki, MİT'inki, son enerji yolsuzluğu hep Emniyet'teki dinleme istasyonundan çıktı. Hatta son ilaç olayında suçlananlardan biri tutuklanmasın diye üst makamlardan telefon edilmiş. Denetimlere, soruşturmalara, yargıya böyle müdahale ediliyor. Bu müdahale hastalığından kimse vazgeçmiyor. Çünkü hırsızlıkları yapanlar hep tanıdık çıkıyor. Soygun olayları siyasilerin, bürokratların kardeşleri, yeğenleri, yakınları, aile dostları tarafından yapılıyor. Hırsızlık Türkiye'de güçlü bir sektör. Siyasetçi, bürokrat, işadamı kılıklı mafyacı, ihaleci, kaçakçı anlaşarak hırsızlık yapıyorlar.
Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'ün çok dürüst ve yurtsever davranması sonucu Silahlı Kuvvetler'in içinde de yolsuzluklar yapıldığı ortaya çıktı ve bunlar yargıya intikal etti. Yolsuzluğun bulaşmadığı bir kurum var mı?
Milli İstihbarat çok önemli, stratejik bir kurum mesela... Yolsuzluğa onun da karıştığı ortaya çıktı. Kızılay gibi hayır kurumlarında bile yolsuzluklar var. Herkes her şeyi biliyor ama olaylar kapatılıyor. En çok da yargıda kapatılıyor. Dosyaları sadece bürokratlar değil, savcılar da sümenaltı ediyor. Hâkimler de davaları uzatıyor. Yargıda dürüst hâkimler var ama bu hırsızlıkların organizatörleri hırsız hâkimleri ilgili yerlere getiriyor. Bu sistemde eğer paran varsa ceza alman kırkta bir ihtimal. Dürüst bir hâkime düşeceksin. Adalet bakanı da dürüst olacak ve o hâkimi yerinden almayacak. Çünkü hâkim dürüstse, başka yere tayin ediyorlar. Sistem bu kadar net. Çok geniş bir örgütlenme var. Çeteler hükümetlerin de
içine girebiliyor. Yargı düzeltilmeden, adalet sistemi düzgün çalıştırılmadan yolsuzluk önlenemez. Son 20 yılda yargıda büyük sistem değişikliği oldu.
Ne değişti?
Şu anda en büyük yolsuzluklar bazı adli kurumlarda yapılıyor. Bilirkişilik mesela. Hâkimle anlaşıp öyle bilirkişiler tayin ettiriyorlar ki ve o bilirkişiler öyle raporlar veriyorlar ki, hırsıza masum, hatta mağdur diyorlar. Bir avukat batık banka patronu müvekkiline, Kartal'da görüşme sırasında bağıra bağıra 'Hâkimle anlaştık. Falanı bilirkişi yapıyoruz. Şu kadar para vereceğiz' diyor. Türkiye'de hırsızlık gizli değil, göstere göstere yapılıyor. Yargı caydırıcı karar almıyor. Davaları uzatıyor, soğutuyor. Bende öyle belgeler var ki, dava on beş yıl uzamış. Adam malların kendisine ait olduğunu dava süresince inkâr etmiş. Sonra dava zamanaşımına uğramış, bitmiş. Şimdi adam, 'Bu mallar benim, bana geri verin' diyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin uyuşturucu kaçakçıları için üs görevi gördüğünü ileri sürdü. Bu iddia doğru mu?
Bu iddia yıllardır doğru. Ama uyuşturucu işi Amerika'nın bilgisi dışında olmaz. ABD'deki patronlar olmadan Türkiye'den bir gram bile eroin gitmez. Afganistan, İran, Nepal ve Hindistan'dan yapılan uyuşturucu kaçakçılığının tümü ABD'nin kontrolündedir.
Türkiye'de uyuşturucu parası aklanıyor mu?
Evet aklanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7407537407530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.