'Hırsızların tanrısı' Hermes bulundu

Ankara'da Roma Hamamı kazılırken, Yunan mitolojisinde hırsızların tanrısı, tanrıların en hızlısı olarak geçen Hermes'in heykeli bulundu.
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç...

ANKARA - Ankara'da Roma Hamamı kazılırken, Yunan mitolojisinde hırsızların tanrısı, tanrıların en hızlısı olarak geçen Hermes'in heykeli bulundu.
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, dün turizmle ilgili basın toplantısı yaparken bürokratlarından önemli bir heykelin bulunduğu haberini alınca çok heyecanlandı ve toplantısını Roma Hamamı'nda tamamladı. Bakan hamam alanına bağlanan 'kutsal yol'u ortaya çıkarmak için yaklaşık üç ay önce başlattıkları kazıda tesadüfen bulunan heykelin milattan sonra 2. yüzyıla ait olduğunu açıkladı.
Benzeri Efes'te ortaya çıkarılmıştı
Daha önce benzeri Efes'te ortaya çıkarılmış olan Hermes heykelinin, Roma dönemine ait bir eser olduğu belirtildi. Yunan mitolojisinde Kral Zeus'un oğlu, hırsızlar ve haberciler tanrısı sayılan Hermes'in Roma mitolojisinde 'Merkür' olarak adlandırıldığı, 1800 yıllık heykelin bulunduğu yerden restore edilmek üzere müzeye taşınacağı belirtildi.
Kazıda görev alan arkeoloji uzmanları ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenecek Hermes heykelinin üstün bir işçilik örneği olduğunu belirterek, Türkiye'de son 50 yılda böyle bir buluntuya rastlanmadığını ifade etti.