@ismailsaymaz

Hırsızlık suçuna sıradışı beraat

Hırsızlık suçuna sıradışı beraat
Hırsızlık suçuna sıradışı beraat
Hırsızlık suçlamasıyla hakların dava açılan iki Gürcü, ilginç bir gerekçeyle beraat etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul’da polis, “önlü arkalı şekilde göz teması kurarak yürüyen” iki kişiden şüphelenerek, takip işlemi başlattı. Bir buçuk saatlik takip sonucu durdurulan Gürcistan uyruklu iki kişinin çantasından, üç aynı mağazadan çalındığı iddia edilen pantolon ve gömlek çıktı. Hırsızlık suçlamasıyla hakların dava açılan iki Gürcü, ilginç bir gerekçeyle beraat etti. Hakim Nuh Hüseyin Köse, kararında, gündüz vakti metroda yürürken şahısların izlenmesi ve mağaza çıkışında çantalarının aranmasında makul şüpheyi gerektiren bir durum olmadığını, dolayısıyla arama kararı ya da emri verilebilmesinin koşullarının da bulunmadığını savundu. Kararda, “Şahısların peş peşe yürümesi ve birbirlerine bakması makul bir şüphe olmayıp çantadan elde edilen deliller hukuka aykırı bir şekilde yapılan aramaya dayalıdır” diyen Hakim Köse, beraata hükmetti.

'PARASINI VERMEYİ UNUTTUM'

İstanbul’da, geçen 19 Mart’ta Marmaray hattının Ayvalıçeşme durağında iki erkeğin önlü arkalı şekilde ve birbirleriyle göz teması kurarak, Kartal-Kadıköy Metrosu’na yönelmelerinden şüphelenen Güven Timleri, bu iki kişiyi takibe aldı. Timler bu iki kişiyle birlikte metroya bindi. Ünalan durağında metrodan inen iki kişi, bir alışveriş merkezinde gözden kayboldu. Bir süre sonda alışveriş merkezinin çıkışında görülen iki kişi durduruldu. Gürcistanlı olduğu anlaşılan Z.N. ve S.K.’nin laptop çantasında değişik mağazalara ait ürünler bulundu. Karakolda yapılan üst aramasında üç ayrı mağazadan çalınmış bir çift ayakkabı, gömlek, pantolon ve kemer ile bir tişört çıktı. Şüpheliler fatura gösteremeyince polis üç mağazayla iletişime geçti. Yapılan görüşmede, eşyaların bu mağazalardan çalındığı anlaşıldı. Ancak şüphelilere ilişkin görüntü elde edilemedi. Z.N., “Hatırlamadığı bir mağazadan sadece pantolon aldığını, parası olduğunu ancak  vermeyi unutup pantolonu çantaya koyarak, mağazanın dışına çıktığını ve polislerin kendisini durdurduğunu” söyledi.

DAVA BERAATLE SONUÇLANDI

İstanbul Anadolu 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hırsızlık iddiasıyla iki kişi hakkında açılan dava, dün beraatla bitti. Hakim Nuh Hüseyin Köse, kararında, sanıkların hırsızlığa ilişkin kaçamaklı ikrarda bulunduğunu vurguladı. Ancak aramanın yasal olup olmadığı konusunun, öncelikle irdelenmesi gerektiğini ifade etti. Yargıtay 2. Ceza Dairesi’nin 20 Kasım 2013 tarihli bir ilamına göre, hukuk düzeninin yasakladığı yöntemlerle elde edilen delillerin mahkemece dikkate alınmayacağını, Anasaya ve Ceza Yargılaması Yasası’na göre de hukuka aykırı bulguların delil olarak kullanılamayacağını belirtti. Hakim Köse kararda “Gündüz vakti metroda yürürken şahısların izlenmesi ve mağaza çıkışında çantalarının aranmasında makul şüpheyi gerektiren olgula ve buna bağlı olarak arama kararı ya da emri verilebilmesinin koşulları bulunmamaktadır. Şahısların peş peşe yürümesi ve birbirlerine bakması makul bir şüphe olmayıp sonuçta, çantadan elde edilen deliller hukuka aykırı şekilde yapılan aramaya dayalıdır” dedi ve bu nedenle beraata hükmetti.