Hisarcıklıoğlu: Anayasada uzlaşma şansından giderek uzaklaşılıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yeni anayasa hazırlama sürecinin, geniş kesimlerinin üzerinde uzlaşacağı bir metin oluşturma şansından giderek uzaklaştırdığını söyledi.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yeni anayasa hazırlama sürecinin, geniş kesimlerinin üzerinde uzlaşacağı bir metin oluşturma şansından giderek uzaklaştırdığını söyledi.
Ekonomik ve Sosyal Konsey'in sivil kanadını temsil eden meslek kuruluşları, sendikalarla oda ve borsaların yönetim kurulu başkanlarının katılımıyla düzenlenen 'Birinci Anayasa Hazırlıkları Bilgilendirme Toplantısı' dün yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, "Yeni anayasa diğer reformlara kapıyı açsın derken, bir dipsiz kuyuda kaybolma tehlikesi içindeyiz. Oysa önce temel ilkeler
üzerinde uzlaşıp, detayları bunlar üzerine bina etmeliyiz" dedi.
Çiçek: Siz yapın
Söz alan Cemil Çiçek de, toplantıda başbakan yardımcısı sıfatıyla bulunmadığını belirterek, "Çünkü anayasa konusu Başbakan'ın, hükümetin işi değil, hepimizin işi. AKP olarak, 1982'de başlayan bir tartışmaya bugün bir nokta koymak istiyoruz. Gelin bu anayasayı siz yapın, biz de yardımcı olalım" diye konuştu.
Türk-İş Başkanı Salih Kılıç ise taslakta liberal devlet anlayışının ağırlık taşıdığına dikkati çekti ve küreselleşme çerçevesinde insani ve sosyal boyuta önem verilmesini istedi.
Bu arada, bazı sivil toplum kuruluşları AKP'nin anayasa çalışmalarının 1982 Anayasası'ndan kopuş niteliğinde olmadığı gerekçesiyle miting yapacak.
3 Kasım mitingi
Bu arada, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği, Kamu Emekçileri Sendikası ve Türk Tabipler Birliği, 3 Kasım'da Ankara'da 'Eşit, özgür, demokratik Türkiye' konulu miting düzenleyeceklerini açıkladı.