Hisarcıklıoğlu: Bizim 301 hazır

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TCK 301'de yapılması düşünülen değişiklikle ilgili "Kelimeler üzerindeki çalışmalarımızı tamamladık. Son bir kez bir araya geldikten sonra çıkacak kararı hükümete ileteceğiz" dedi.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TCK 301'de yapılması düşünülen değişiklikle ilgili "Kelimeler üzerindeki çalışmalarımızı tamamladık. Son bir kez bir araya geldikten sonra çıkacak kararı hükümete ileteceğiz" dedi.
TOBB'un da aralarında olduğu sivil toplum örgütleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine 301. madde için değişiklik önerisi hazırlamak amacıyla geçen yıl bir araya gelmişti. CNN Türk'te dün yayımlanan 'Manşet' programına katılan Rifat Hisarcıklıoğlu, çalışmaların geldiği noktayla ilgili şunları söyledi:
"Biz aslında 301. maddenin benzerlerinin bütün AB üyesi ülkelerde olduğunu biliyoruz. Her ülke kendisini korumak durumunda. Ama muğlak ifadelerin netleşmesi lazım. Muğlak ifadelerden dolayı dava açılıyor, net olmayan ifadeleri insanlar farklı farklı yorumlayabiliyor. Çalışmalarda, kelimelerle ilgili çalışmalarımızı yaptık, bitirdik. En son bir daha herhalde bir araya geleceğiz. Burada bir uzlaşmanın çıkacağı kanaatindeyiz. Buradan çıkan metni bir an önce de hükümete ileteceğiz. İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı (Davut Ökütcü) bununla ilgili diyalog platformunu oluşturuyor. Burada da farklı düşünen arkadaşlarımızın belli bir noktada uzlaşıp, bunu hükümete sunacağız."
'Hukuk sistemi yok'
Milliyetçiliğin toplumun 'ortak paydası' haline geldiğini savunan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Milliyetçilikten rahatsızlık duymamak lazım. Ancak şiddete giden sıkıntının nereden kaynaklandığına bakılmalı. Öyle filmler, diziler çevirdik ki insanlar suç işlemek için suç işliyor. Eğer bu suçu 'Devlet için işledim derse' devlet affediyor. Hukuk sistemimiz çalışmıyor, hukuk sisteminin olmadığı yerde insanlar adaleti kendisi vermeye kalkıyor."