Hisarcıklıoğlu: Gündem 'belge' değil ekonomi olsun

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘belge’ tartışmalarının Türkiye ekonomisini olumsuz etkilediğini söyleyerek, “Ekonomi bir türlü gündemin birinci maddesi olmayınca, bundan hepimiz ülke olarak kaybediyoruz” dedi.
TOBB sigorta acenteleri sektör meclis üyeliklerinin seçimi öncesinde yapılan toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Son günlerde yaşanan belge tartışmalarına iş dünyası nasıl bakıyor?” sorusu üzerine, Türkiye’nin artık demokrasiden vazgeçebilme şansının bulunmadığını, demokrasiyi artık herkesin özümsemesi gerektiğini söyledi. “Bugünkü demokratik haklardan daha üst demokratik hakları savunuyor olmamız lazım” diyen Rıfat Hisarcıklıoğlu, bu tartışmaların ekonomiyi olumsuz olarak etkilediğini ifade ederek, şöyle devam etti:
“Çünkü ekonomi konuşulmuyor. Ekonomi bir türlü gündemin birinci maddesi olmayınca hepimiz ülke olarak kaybediyoruz bundan.
Birinci gündemi ekonomi yapmalıyız. Bugün ülkede 6 milyon 300 bin kişi işsiz her yıl istihdam nüfusuna 700 bin genç ekleniyor bunu tartışacağımıza 6 milyon 300 bin insanımıza hiç bir faydası olmayacak işleri tartışıyoruz. Bugünkü dünyada artık bunların kabul görebilmesi mümkün değil. Bugünkü dünyada ekonomiye odaklanıp daha nasıl zengin olacağız, daha çabuk nasıl zengin olacağız ve bugünkü krizden daha hızlı nasıl çıkarız? Bunu tartışıyor olmamız lazım.” (Radikal)