Hissettiğiniz sıcaklık kaç derece?

Oyunu atan tatile koşmuş
Seçimler nedeniyle kesintiye uğrayan turizm canlandı. Bodrum, Marmaris, Çeşme gibi tatil beldelerinde beş yıldızlı tesislerin yüzde 100 dolu olduğu açıklandı.
Sağlık Bakanlığı herkesi uyardı: İstanbul'da 33 derece olan sıcaklık nem yüzünden 42, Muğla'da 40 derecelik sıcaklık 55 derece hissedilecek. Önlem alın.

ANKARA/KONYA - Hava sıcaklığı hafta ortasına kadar mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam ederken, siz yine de 'hissedilen' sıcaklığı hesaplamadan dışarı çıkmayın!
Türkiye önümüzdeki iki gün daha terlemeye devam edecek. Meteoroloji'nin açıklamasına göre sıcaklık çarşamba ve perşembe günleri kuzey ve iç bölgelerde azalarak mevsim normallerine inecek. Ancak merakla bakılan hava sıcaklığı rakamları, aslında 'hissettiğimiz'i yansıtmayabiliyor. Nem fazlaysa hissedilen sıcaklık da artıyor. Sağlık Bakanlığı da bu yüzden, tahmini hava sıcaklığı ile nem arasındaki ilişkiden yola çıkarak, 'hissedilen' sıcaklık tablosu çıkardı. Tabloya bakıldığında Ankara'da bugün ve salı günü hava sıcaklığı 37 derece bekleniyor. Nem oranının yüzde 30'un üzerinde olduğu dikkate alınırsa hissedilecek sıcaklık en az 38 derece. Nem oranı yüzde 40'a ulaştığında ise hissedilecek sıcaklık 42 dereceye çıkıyor.
İstanbul bugün ve salı günü 33 derece. Ancak nem oranı yüzde 60 ve hissedilecek sıcaklık 42 dereceye ulaşıyor. Sıcaklığın 38 dereceye çıkması halinde hissedilen sıcaklık 56 dereceye ulaşıyor.
Muğla'da önümüzdeki iki gün sıcaklık 40 derece. Bölgedeki yüzde 45'lik nem oranı hissedilen sıcaklığı 51-55 dereceye yükseltiyor.
Adana'da ise sıcaklık 38 derece. Bölgedeki nemin ortalama yüzde 60 olduğu dikkate alındığında hissedilen sıcaklık 56 dereceye çıkıyor.
Hava sıcaklığının 43 derece, nemin ise yüzde 60 beklendiği bir bölgede hissedilen sıcaklık 77 dereceye kadar çıkıyor. 44 derece ve yüzde 65'lik nemde ise hissedilecek sıcaklık 89 derece oluyor.
Sıcak çarpması, bitkinlik
Hissedilen sıcaklık aralıkları nemin etkisine göre değişirken 54-99 derece kırmızı, 38-53 derece sarı, 32-42 derece arası mavi, 25-31 derece ise yeşil renkle ifade ediliyor. Sıcaklık değeri kırmızıysa ısı veya güneş çarpması ile termal şok an meselesi. Sarıda güneş çarpması, bitkinlik, mavide fiziksel etkinliğe bağlı sıcak çarpması ve yorgunluk olası. Yeşilde ise harekete bağlı halsizlik, sinirlilik, dolaşım ve solunum sistemi rahatsızlıkları oluşabiliyor.
Bebekleri susuz bırakmayın
Bu tablodan en çok bebekler ve yaşlılar etkilenirken son günlerde mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklar nedeniyle Konya'da ishal ve ateş vakaları da arttı. Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde görevli Dr. Mehmet Gürel, aileleri "Bu sıcaklarda bol sıvı alınmalı. Ortalama 10 kilogram bebek yazın 5 litrenin üzerinde sıvı almalı. Yazın bebeklere her gün banyo da şart" dedi.