'Hititlerin de belediyesi varmış'

Hitit devletinin önemli kentlerinden biri olan Çorum'un Ortaköy ilçesindeki Şapinuva ören yerindeki kazılarda, Hititlerin belediye hizmeti verdiğine dair yazıtlar bulundu.

ÇORUM - Hitit devletinin önemli kentlerinden biri olan Çorum'un Ortaköy ilçesindeki Şapinuva ören yerindeki kazılarda, Hititlerin belediye hizmeti verdiğine dair yazıtlar bulundu.
Ortaköy-Şapinuva Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil , Tarih, Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Mustafa Süel, Şapinuva'da açığa çıkan yerlerin genellikle dini, resmi ve idari yapılar olduğuna dikkat çekerek, "Bölgede ortaya çıkarılan yapılar, Şapinuva'nın Hititlerin metropol kenti olduğunu ortaya koyuyor" dedi. Hitit medeniyetinin ordu komutanlık merkezi olarak bilinen Şapinuva'daki kazılarda Hititlerde belediye hizmeti verildiğine yönelik bazı bulguların da ortaya çıktığını dile getiren Süel, şu bilgileri verdi:
"Bazı bilim adamları Hititlerde belediye hizmetleri olmadığını, bu nedenle de medeniyetin kentlerinde pislik ve hastalık olduğunu öne sürüyor. Ancak biz bunlara katılmıyoruz. Bölgede, belediye başkanına yazılmış mektuplar bulduk. Hedefimiz, Hititlerdeki belediye tesislerini ve Boğazkale-Hattuşa ören yerinde çıkarılan tabletlerde yazan ordu komutanlık merkezini bulmak. Bu yıl yapacağımız kazı programı da mali imkânlara bağlı olarak şekillenecek."