Hitlerin ruhu için helva dağıttılar

Hitlerin ruhu için helva dağıttılar
Hitlerin ruhu için helva dağıttılar

Hitler için dağıtılan helvayı Türk Eğitim - Sen üyeleri alırken bir vatandaş Hitler için olduğunu öğrenince geri bıraktı. FOTOĞRAF: İBRAHİM KAYA / AA

İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Mizrahi'nin sözlerini protesto eden Türk Eğitim-Sen üyeleri Adolf Hitler'in ruhu için helva dağıttı
Haber: AHMET OĞUZ GÜNDÜZ / Arşivi

KAYSERİ - İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Avi Mizrahi’nin açıklamalarına tepki gösteren Türk Eğitim-Sen Kayseri 2 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk ve bir grup öğretmen, Adolf Hitler’in ruhu için Kayseri’deki Cumhuriyet Meydanı’nda helva dağıttı.
İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Avi Mizrahi bir toplantıda Davos’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail Cumhurbaşkanı Peres’e “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” sözlerini hatırlatarak “Erdoğan aynaya baksın” demişti. Mizrahi, Türkiye’nin Ermenileri ve Kürtleri katlettiğini savunarak “Türkiye Kıbrıs’ın kuzeyini 10 yıldır işgal etti” demişti.  
Türk Eğitim - Sen üyeleri dün Mizrahi’nin bu sözlerini protesto etmek için toplandı. 

‘Hitler bey hakkı için...’
Cumhuriyet Meydanı’ndaki Meydan Parkı’nda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte açıklama yapan Türk Eğitim- Sen Kayseri 2 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, Hitler’i rüyasında gördüğünü öne sürdü. Öztürk, “Hitler bey rüyamda, ‘Bush’un Irak’ta yapmış olduğu katliamlar, soykırımlar ve insanlık suçu benimkinden daha mı geri? Eğer siz bu şekilde devam ederseniz, hakkımı helal etmeyeceğim. Eğer hayrıma helva dağıtırsanız hakkımı helal ederim’ dedi. Biz de Hitler beyin şerrinden ve gazabından korunmak için helva dağıttık” dedi.

İnsanlık ölmemiş
Bu sırada helvanın neden dağıtıldığını yoldan geçenler anlamadı. Helvayı yiyen bir kişi gazetecilerin, “Helva kimin için dağıtılıyor?” sorusuna Başkan Ali İhsan Öztürk’ü göstererek, “Arkadaşın babası ölmüş herhalde. Onun için dağıtıyorlardır” yanıtı verdi. Helvanın Hitler için dağıtıldığını öğrenen bu kişi aldığı helvayı tepsiye bıraktı.