HIV taşıyıcıları örgütlendi

Bugün Dünya AIDS Günü. Türkiye bugüne örgütlenme çabaları süren bir dernek ve yeni bir kampanyayla girdi.

İZMİR - Bugün Dünya AIDS Günü. Türkiye bugüne örgütlenme çabaları süren bir dernek ve yeni bir kampanyayla girdi. Yıllarca toplumdan gizlenerek yaşamak zorunda kalan HIV taşıyıcıları örgütlendi. Nejat Ünlü başkanlığındaki Pozitif Yaşam Derneği'nin kurucu üyesi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin üye kayıdı süren dernek hakkında şu bilgileri verdi:
"Özellikle Güneydoğu Asya ve dağılmış Sovyet'lerde oluşan yeni devletlerde patlama yaşanıyor. Bunlar bölgemize yakın. Türkiye'nin de risk altında olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1985'ten bu yana HIV/AIDS tanısı sayısı 2 bin civarında. Tabii bunlar kayıtlı hastalar. Bu hastaların bir kısmı artık Türkiye'de değil, bir kısmını kaybettik. Yani halen Türkiye'de HIV/AIDS'le yaşayan kaç kişi var, net söyleyemiyoruz. Hastalar yıllarca suçlu durumuna düşürüldü. En doğal hakları kaliteli sağlık hizmetini alamadı. Önce e-posta grubu kurdular. BM Türkiye Temsilciliği destek verdi. Haziran ayında Pozitif Yaşam Derneği resmi olarak kuruldu. O günden beri örgütlenme çalışmalarısürüyor." Derneğin adresi www.pozitifyasamdernegi.org
Yeni bir kampanya
Sağlık Bakanlığı ise hastalığa karşı kampanya başlattı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, projenin 'ulaşılması zor topluluklar' olarak adlandırılan eşcinsellere, yasadışı seks ticareti yapanlara ve uyuşturucu madde bağımlılarına yönelik olduğunu açıkladı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon'da yürütülecek proje kapsamında bu gruptakilere hem kendilerinin hem de çevresindekilerin sağlığı için uymaları gereken önlemler aktarılacak.
Öte yandan rakamlar, AIDS'in belli kesimlerin hastalığı olmadığını gösteriyor. Türkiye'de ilk vaka 1985 yılında görüldü. 2004 yılı itibarıyla 72 ilde 1922 vaka kayıtlara geçti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre enfekte olanların yüzde 52'si korunmasız heteroseksüel ilişki, yüzde 8'i eşcinsel veya biseksüel ilişki, yüzde 6'sı uyuşturucu, yüzde 2.1'i kan nakli yoluyla virüsü aldı. Türkiye'de kayıtlara geçen vakaların yüzde 69'u erkek. Kadınlardaki vakalar ise tırmanışta. En fazla vaka İstanbul'da: 161 AIDS hastası, 421 taşıyıcı kayda geçti. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7648127648120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.