Hız, sis, buzlanma ve facia: 16 ölü

Hız, sis, buzlanma ve facia: 16 ölü
Hız, sis, buzlanma ve facia: 16 ölü

Şanlıurfa?daki kazada araçtaki üçü çocuk yedi kişi çamurun içine gömülerek yaşamını yitirdi. Gece Kaza yapan otomobil gündüz saatlerinde bulundu. Fotoğraf: MüSLüM ETGU / aa

Maraş'ta yolcu minibüsü sis ve buzlanma nedeniyle kontrolden çıktı, dokuz kişi öldü. Urfa'da ise bir otomobil önceki gece çamur dolu kanala düştü, yedi kişi ölürken kaza sabah fark edildi

ŞANLIURFA/KAHRAMANMARAŞ- İki ayrı kazada 16 kişi yaşamını yitirdi. Kahramanmaraş’ta sis ve buzlanma nedeniyle dün sabah meydana gelen kazada sekiz kişi öldü, beş kişi yaralandı. Şanlıurfa’da ise aşırı hızlı olduğu öne sürülen bir otomobil önceki gece tahliye kanalına düştü. Kanaldaki çamura saplanan araçtaki yedi kişi yaşamını yitirirken kaza ancak hava aydınlanınca fark edildi.
Sabahın ilk ışıklarıyla Şanlıurfa’nın İkizce Köyü yakınlarından geçen sürücüler, tarladaki suların tahliye edildiği ve üç metre derinliğindeki kanalda, ön tarafı sulara gömülü olan otomobili fark etti.
Otomobilin su yüzeyinde görülen arka kısmında üç kişinin hareketsiz durduğunu da fark edenler, durumu hemen güvenlik güçlerine bildirdi. İhbarın ardından bölgeye çok sayıda jandarma ve ambulans sevk edildi.
Kazanın duyulmasının ardından çok sayıda kişi ve çevre köylerden vatandaşlar da olay yerine geldi. Plakası gözükmeyen otomobilin 45 yaşındaki Mehmet Toymat yönetimindeki 63 NP 952 plakalı otomobil olduğu belirlendi. Jandarma tarafından yapılan araştırmada, Toymat ve akrabası olan Topo ailesiyle birlikte önceki gece Harran ilçesine bağlı Karaali köyündeki yakınlarını ziyarete gittiği, gece geç saatte Akçakale ilçe merkezindeki evlerine dönerken kazanın meydana geldiği ortaya çıktı. Otomobilin içinde bulunanların da tahliye kanalının zemini çamurdan dolayı bataklığa döndüğü için kurtulamadığı saptandı. Olay yerinde güvenlik güçlerince yapılan incelemenin tamamlanmasının ardından, sulara gömülü otomobil vinç yardımıyla dışarı çıkarıldı. Dışarı çıkarılmasının ardından kapıları açılan otomobilde üçü çocuk yedi kişinin cesedi çıkarıldı.
İlk incelemelere göre aracın aşırı hız yaptığı tahmin ediliyor. 
Kazada yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle: 45 yaşındaki sürücü Mehmet Toymat, eşi 40 yaşındaki Şemse Toymat,  çocukları 11 yaşındaki İsa Toymat ile 52 yaşındaki Casim Topo, onun eşi 44 yaşındaki Şemse Topo  çocukları yedi yaşındaki İbrahim ve iki yaşındaki Abdülkadir Topo’nun öldükleri açıklandı.

Maraş’ta minibüs takla attı
Diğer bir kaza Kahramanmaraş’ta yaşandı. Dün saat 10.30 sıralarında Göksun- Kahramanmaraş karayolunun 15’nci kilometresindeki Püren Göleti yakınlarında Elbistan ilçesinden Kahramanmaraş’a yolcu taşıyan Ekrem Demirci ilerliyordu. 
Yolcu minibüsü, sis ve yolun buzlanması nedeniyle kontrolden çıkınca takla attı. Kazada minibüste bulunan biri polis memuru sekiz kişi hayatını kaybederken, beş kişi yaralandı. Yaralılar Göksun ve Kahramanmaraş Devlet Hastaneleri’nde tedaviye alındı. (dha)