Hizbullah davasında bir müebbet

Hizbullah davasında sanıklardan birine ağırlaştırılmış ömür boyu, ikisine ise altışar yıl üçer ay hapis cezası verildi. Adana'da yakalanan Hizbullah'ın 'Şûra' üyesi Hacı Bayancık ile...

DİYARBAKIR - Hizbullah davasında sanıklardan birine ağırlaştırılmış ömür boyu, ikisine ise altışar yıl üçer ay hapis cezası verildi. Adana'da yakalanan Hizbullah'ın 'Şûra' üyesi Hacı Bayancık ile Aydın Dağlı, Fadıl Şani ve Remzi Kaçar'ın yargılanmasına Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada tutuklu sanıklar Bayancık ile Dağlı hazır bulunurken, tutuksuz yargılanan Kaçar ile Şani katılmadı. Mahkeme heyeti, sanıklara son sözlerini sordu. Bayancık hakkındaki suçlamaları reddederek sadece 'Hizbullah cemaati' üyesi olduğunu söyledi. Dağlı ise silahlı eylemlere katılmadığını, ancak örgütsel faaliyetlerde bulunduğunu ileri sürdü. Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Bayancık'ın Hizbullah'ın 'çekirdek kadrosu' içinde yer aldığını, 10 kişinin öldürülmesi eyleminde rol oynadığını, Dağlı ve Kaçar'ın çok sayıda eyleme katılarak örgüt adına faaliyet gösterdiğini belirterek cezalandırılmalarını istedi.
'Zalimler için yaşasın cehennem'
Mahkeme heyeti, Dağlı'ya ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Mahkeme Bayancık'a 15, Şani ile Kaçar'a 7.5'er yıl hapis cezası verdi. Şani ile Dağlı'nın cezaları daha sonra altışar yıl üçer aya indirildi. Bayancık'ın duruşmalarda olumlu davranış sergilememesi ve sık sık 'Zalimler için yaşasın cehennem' diye bağırması nedeniyle indirim yapılmadığı öğrenildi.