'Hizbullah küçükleri kullandı, silahları camilerde sakladı'

Psikopatları seven örgüt

20'sine müebbet hapis verilen 34 Hizbullahçıyla ilgili kararın gerekçesinde, örgütün profili çizildi: PKK'ya karşı kuruldu,
ama PKK'nın işine yaradı. İstihbarat için çocuk kullanır. Son dönemde psikopatları, hırsızları ve yankesicileri de örgüte aldılar.

DİYARBAKIR - 1992-1994 yılları arasında 71 adam öldürme, 90 adam yaralama, çok sayıda bombalı saldırı, adam kaçırma ve sorgulama eylemlerini gerçekleştirdikleri gerekçesiyle 13 yıldır yargılanan ve 20'si hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen 34 sanık ile ilgili olarak hazırlanan gerekçeli kararda terör örgütü Hizbullah'ın profili de çiziliyor.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında Hizbullah özetle şöyle anlatılıyor:

 • Hizbullah kelimesi, Allah'ın yolu, taraftarları, Allah'ın safında yer alanlar, Allah'ın partisi gibi anlamlar taşıdığı ve "Hizb" ve "Allah" kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Örgütü oluşturan İlim ve Menzil gruplarının amacı, Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde, şer'i hükümlerle yönetilen "Kürt İslam" devleti kurmak.
  'Faaliyetleri PKK'ya yaradı'
 • Her ne kadar örgüt, PKK'nın eylemlerine karşı kurulmuş, bir çok PKK sempatizanı öldürmüşse de bu örgütün faaliyetleri en sonunda yine PKK'ya yaramıştır.
 • Örgüt üyeleri, genellikle Doğu ve Güneydoğu kökenli ve çok çocuklu ailelerden. Son dönemlerde, psikopat, yankesici, hırsız gibi şahıslar örgüte alındı.
 • Örgütün kaçıracağı şahıslar önceden şifrelenir. Sorgulamanın ardından, örgütün göndereceği şifreli yazı ile sorgusu yapılan kişi ya öldürülüp gömülür, ya öldürülüp sokağa atılır ya da bir başka ekibe teslim
  edilir. Sorgu kasedi örgüte verilir. Genelde hücre evleri veya cami zeminindeki toprağın kazılması sonucunda yapılan bu sığınaklarda, kaçırılan kişiler uzun müddet zincirlere vurulup saklanmaktadır.
 • Hizbullah, istihbarat faaliyetlerinde özellikle küçük çocukları kullanmaktadır. Silahların saklandığı güvenilir mekânlardan biri de cami ve mescitlerdir. Hizbullah mensuplarının, silahlı saldırı, kundaklama, satırla vurma, zincir ve kezzap kullanma, adam kaçırma, darp, dövme, tehdit, propaganda amaçlı eylem, sorgulama, yol kesip silahla tarama ve intihar eylemi gerçekleştirme gibi eylemleri bulunuyor.
  'Devlete sızılmalı'
  Gerekçeli kararda örgütün, üyelerine, verdiği talimatlar şöyle yer aldı: "Birinci aşama, Hizbullah'ın bölgede tek hâkim güç oluncaya kadar PKK'ya karşı mücadelesini sürdürmesidir. İkinci aşamada, ortada PKK kalmayınca, Hizbullah biricik etkin güç haline gelir. Sıra, devlet güçlerine karşı halk hareketi başlatmaya gelir. Halkı devlete karşı ayaklandırmanın yolu ve yöntemi de silahlı eylemlerdir. Halk kalkışması başlayıncaya kadar, evletin yanında olduğumuz izlenimi verilmelidir. Bu arada devletin birimlerine sızılmalıdır."