Hizbullah vuruldu

Diyarbakır'daki hücre evi baskınında
bir Hizbullahçı öldü, ikisi teslim oldu. Hücre evinde örgüt yöneticilerinden Haşim Alabalık'ın da olduğu sanılıyor.

DİYARBAKIR - Hizbullah'a ait hücre
evine operasyon yapan polis ile teröristler altı saat çatıştı, bir terörist öldürüldü, ikisi teslim oldu, iki polis hafif yaralandı.
Evde bulunan iki yaşındaki bir çocuk ve Gaffar Okkan'ın Hizbullah tetikçisi listesindeki Haşim Alabalık'ın kız kardeşi sorgulanmak üzere gözaltına alındı. Ölen veya yakalananlar arasında Haşim Alabalık'ın da bulunduğu iddia edildi.
Bir ihbar üzerine, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dün saat 05.00 sıralarında Bağlar'da Cengizler Caddesi'ndeki
yedi katlı Demtaş Apartmanı'nın 6'ncı katında bulunan hücre eve baskın yapmak istedi. Polisi fark eden teröristlerin açtığı ilk ateşte bir polis memuru ayağından, bir polis de kaşının üzerinden hafif yaralandı. Polis bölgede geniş önlem aldı.
Gaz bombası atıldı
Polis gaz bombası atmadan önce binayı boşalttı. Saat 11.00 sıralarında polis teröristlere, "Teslim olun" çağrısı yaptı ve ardından pencerelerden eve gaz bombası
atıldı. Daha sonra da Özel Harekât ve Terörle Mücadele ekipleri kapıyı kırarak eve girdi. Kısa çatışmadan sonra Kalaşnikof silahlı örgüt üyesi öldürüldü, ikisi teslim oldu. Evde bulunan iki yaşındaki bir çocuk ve bir kadın gözaltına alındı. Ölen teröristin cesedi, saat 13.00'de morga götürüldü. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü operasyonla ilgili şu açıklamayı yaptı:
"Diyarbakır merkeze bağlı Tezgeçer Köyü nüfusuna kayıtlı Mehmet Arif ve Rahmete Alabalık kızı, 1975 doğumlu Remziye Alabalık (Güneş) ile iki yaşındaki erkek çocuğu sağ kurtarılmış, evdeki iki erkek sağ olarak yakalanmıştır. İçeride kalan silahlı örgüt mensubunun 'Teslim ol' çağrısına ateşle karşılık vermesi üzerine saat 05.00'te başlayan çatışma saat 11.00'de sona erdi. Kimliği tespit edilemeyen 33-35 yaşlarında bir erkek terörist ölü ele geçirilmiş, bir Kalaşnikof marka tüfek bulunmuştur."
Suikastçı var mı?
Ölen veya sağ yakalananlar arasında aranan Haşim Alabalık'ın da bulunduğu ileri sürüldü. Tetikçiler listesindeki Alabalık, Okkan suikastıyla ilgili de aranıyordu. Sağ yakalanan iki kişiden birinin ise Alabalık'ın babası, Tezgeçer Köyü muhtarı dört eşli 32 çocuklu Mehmet Arif Alabalık olduğu ileri sürüldü.
Emniyet Müdürü Atilla Çınar, evde kadın ve çocuk bulunması dolayısıyla operasyonda çok hassas davrandıklarını, öldürülen teröristin kimlik tespiti için çalışmaların sürdüğünü söyledi.