Hizbullah'a 10 yıl sonra 16 müebbet

Hizbullah'a 10 yıl sonra 16 müebbet
Hizbullah'a 10 yıl sonra 16 müebbet
198 silahlı eylemde 156 kişinin öldürülmesi olayından 10 yıl boyunca yargılanan 33 sanıktan 16'sına müebbet çıktı.

DİYARBAKIR'da 10 yıl sonra karara bağlanan ve aralarında örgütün üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu Hizbullah ana davasından karar çıktı. Örgütün askeri kanat sorumlusu Cemal Tutar'ın da aralarında bulunduğu 16 sanık müebbet hapis cezasına, 11 sanık 1-14 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptılırken, 7 sanık ise tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

Mahkeme heyeti 5 saatte karar verdi

Diyarbakır'da, 10 yıl süren 33 sanıklı Hizbullah ana davası 57'inci duruşmada karara bağlandı. 198 silahlı eylemi gerçekleştirdikleri, 156 cinayet, 80 yaralama olaylarından sorumlu olan ve aralarında örgütün askeri kanat sorumlusu Cemal Tutar bulunduğu, 23’ü tutuklu 1’i firari 33 sanık hakkında bugün Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde 14 saat süren duruşmanın ardından mahkeme heyeti karar verdi.

Aralarında DEP eski milletvekili Mehmet Sincar'ın öldürülmesine karıştıkları iddia edilen ve duruşmada 15 avukat tarafından savunulan sanıkların duruşması, 9 saat sürdü. Mahkeme heyeti saat 17.00 sıralarında duruşması sonleandırdıktan sonra 5 saatlik bir aradan sonra kararını açıkladı.

16 sanığa müebbet
Mahkeme heyeti, İstanbul Beykoz’da yapılan operasyon yakalanan örgütün askeri kanat sorumlusu Cemal Tatar ile örgütün üst düzey yöneticisi Edip Gümüş’ün de aralarında bulunduğu, Fuat Balca, Abdulkerim Kaya, Mehmet Varol, Mustafa İpek, Mahmut Demir, Kemal Gülşen, Sinan Yakut, Şeyhmus Kinay, Yusuf Begiç, Mehmet Veysi Özel, Rifat Demir, Mehmet Beşir Acar, Mehmet Tahir Ak, Mehmet Garip Özer’i müebbet hapis cezasına çarptırdı. 11 sanığı, ‘terör örgütü üyeleği’ gerekçesiyle 1 ile 14 yıl arasında değişen hapis cezalarıyla cezalandıran mahkeme heyeti, 7 sanığı da tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak tahliye etti.


  http://www.radikal.com.tr/9720789720781

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DAVANIN UZAMASINDA(10 yılları bulması) İHMALİ VAR İSE KAMU GÖREVLİLERİ DE YARGILANMALIDIR! - VIP-TAY Rizelum Bem deil O! O o - AKım-kAKım "s AK ın"

  Malum geç kalmış 'ADALET' adalet olarak algılanmıyor. Hele kamu vicdanını derinden sarsan canice işlenen suç davalarındaki ufacık ihmallerin bile vebali KAMU VİCDANINI derinden mağdur edebiliyor. O nedenle dava süresinin 10 yılları bulmasına :sağlıklı delil toplamada,doğru ifade almak,doğru tutanağa geçirmek hızlı-etkili hüküm vermek vb.safhalarda 'KAMU GÖREVLİSİ İHMALİ' araştırması için ön inceleme yapılmalıihmali bulunanlar tespit edilir ise meslekten ihraç dahil bu gibiler için derhal 'KAMU DAVASI' açılmalı.-Etik ahlaki,kişilik profili olarak yetersizlikleri ,zaafiyetleri yada Mesleki liyakatsizlikleri nedeni ile - Yüce Türk Milletinin Vicdanını Sızlatmaya Kimsenin Hakkı Var mı İmtiyazlı da olsa ?