Hizbullah'a baskın

Adana ve Niğde'deki operasyonlarda yasadışı Hizbullah örgütünün 'şûra üyesi' olduğu ifade edilen Sülhaddin Ürük öldürüldü; Hacı Bayancık ise yakalandı.

ANKARA - Hizbullah'a yönelik Adana ve Niğde'de gerçekleştirilen 'Yüreğir Operasyonu'nda, örgütün şûra üyesi Sülhaddin Ürük öldürülürken, Hacı Bayancık da sağ olarak yakalandı. Örgütün yönetim kademesinden dışarıda sadece, Hüseyin Velioğlu'nun ölümünden sonra liderliğe soyunan İsa Altsoy kaldı.
İçişleri Bakanlığı, dün yazılı bir açıklama yaparak 5 Eylül günü başlatılan 'Yüreğir' adı verilen operasyonla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın koordinesinde gerçekleştirilen operasyonda, Adana ili Pozantı ilçesi Tekir Yaylası ile Niğde ili Çiftehan ilçesindeki iki örgüt evine dün sabaha karşı eşzamanlı baskınlar düzenlendiği bildirildi. Polis ve jandarmanın birlikte yaptığı baskınlarda, örgütün şûra üyelerinden Aziz kod adlı Sülhaddin Ürük'ün ölü, Harun ve Hafız kod adlarını kullanan Hacı Bayancık'ın da sağ olarak ele geçirildiği kaydedildi.
Arşivci de yakalandı
Operasyonlarda ayrıca; Hüseyin Velioğlu'na yakınlığıyla bilinen örgütün arşivcisi ve askeri kanat üyesi Muhammed kod adlı Mehmet Veysi Özel, örgüt kuryesi Burak kod adlı Halil Arslan ve Naci Mungan sahte kimlikli bir örgüt üyesinin de eş ve çocuklarıyla birlikte gözaltına alındıkları duyuruldu. Böylece, örgütün yönetim kadrosundan dışarıda sadece İsa Altsoy kalmış oldu.
Namaz izni istedi
Görgü tanıkları, çatışma devam ederken saat 04.40' ta sabah ezanı okunduğunu, Sülhaddin Ürük'ün bu sırada, "Namazımı kılayım, teslim olacağım" diye bağırması üzerine polisin
ateşi kestiğini söyledi. Evden dumanlar yükselince Ürük'ün evdeki arşivi ve diğer dokümanları yakmak için zaman kazanmak istediğini anlayan polis, operasyonu yeniden başlattı. Ürük'ün çevreye kendisini halı tüccarı olarak tanıttığı belirtildi.
Dört gözaltı
Adana Emniyet Müdür Yardımcısı Arif Öksüz, operasyonun sürdüğünü ve halen dört örgüt üyesiyle birlikte toplam 20 kişinin gözaltında olduğunu belirterek,
"Pozantı'daki evde bilgisayar yakıldı. Arşivin büyük bölümünü yaktılar. Yayla evini 2 aylık süre için 700 milyon lira bedelle kiraladıklarını tespit ettik. Evin altında ceset bulma ihtimaline karşı kazı çalışmasının yapılması düşünülüyor" dedi.
***
100 milyarlık döviz
Adana ve Niğde'deki örgüt evlerinde yapılan aramalarda, iki adet Browning marka tabanca, yakılmak suretiyle tahrip edilmiş örgüt arşivi niteliğindeki bir adet bilgisayar ve bol miktarda doküman, bir adet renkli fotokopi makinesi, sahte kimlik yapımında kullanılan malzemeler, 49 bin 182 ABD Doları ile 57 bin Alman Markı, 100 Hollanda Guldeni, 5 adet cep telefonu ile bir adet Hundai marka minibüsün ele geçirildiği belirtildi.