Hizbullahçılar'dan Kuriş itirafı

Pozantı ve Ulukışla'da yakalanan Hizbullahçılar, Konca Kuriş ile İzzettin Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 15 kişiyi sorgulayıp öldürdüklerini itiraf etti.

Diyarbakır DGM'ce tutuklanan Hizbullah'ın üst düzey sorumlularından Hacı Bayancık ile üç örgüt üyesi, yazar Konca Kuriş ve Zehra Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 15 kişiyi sorgulayarak öldürdüklerini itiraf etti.
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın koordinasyonunda, jandarma kuvvetlerinin katılımıyla Adana'nın Pozantı ve Niğde'nin Ulukışla ilçelerinde ortaklaşa düzenlenen operasyonda, Sülhaddin Ürük'ün öldürüldüğü, Hacı Bayancık, Fadıl Şanı, Mehmet Veysi Özel ve Remzi Kaçar'ın sağ olarak yakalandığı, bu kişilerin Diyarbakır'a getirilerek sorgulandığı kaydedildi. Örgüt elemanlarının sorguları sonucunda, yazar Konca Kuriş, Zehra Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım, Mehmet Sümbül, M. Salih Dündar, Cihangir Gaffari Negiş, Ahmet Atçı, Ömer Çınar, Mehmet Kanlıbıçak, Nezir Aslan, Mehmet Şehit Avcı, Kadri Tüzer, Mahmut Kaymaz, İsmail Aksoy, Alican ve Yusuf isimli iki kişiyi kaçırdıktan sonra sorgulayarak öldürdüklerinin belirlendiği bildirildi.
Zanlıların yer göstermeleri sonucu Ergani ilçesinde 3 adet Makarow tabanca, 1 adet Sten otomatik tabanca, 1 adet kuru sıkı tabanca, 10 adet Rus savunma tipi parça tesirli el bombası, 1 adet fünye ve bu silahlara ait çok sayıda şarjör ve mühimmat ele geçirildiği bildirildi.
Açıklamada ayrıca Sülhaddin Ürük'ün toprağa verildiği yer olan Mardin'in Mazıdağı ilçesinde de, adam kaçırma ve sorgulama eylemlerinde kullanılan örgüte ait sığınak bulunduğu belirtildi.