Hızlandıralım derken...

İstanbul-Ankara seferini yapan hızlandırılmış trenin dün akşam Sakarya'nın Pamukova ilçesine bağlı Mekece Köyü yakınlarında raydan çıkarak devrilmesi, faciaya neden oldu.

SAKARYA - İstanbul-Ankara seferini yapan hızlandırılmış trenin dün akşam Sakarya'nın Pamukova ilçesine bağlı Mekece Köyü yakınlarında raydan çıkarak devrilmesi, faciaya neden oldu. Kazada 36 kişi ölürken, 55 kişi yaralandı. Yaralıların çoğunun durumunun ağır olduğu belirtilirken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.
Haydarpaşa Garı'ndan saat 18.00'de, 234 yolcu ve dokuz personeliyle hareket eden 11006 sefer sayılı Yakup Kadri Karaosmanoğlu ekspresi, saat 19.45 sıralarında Pamukova'nın Mekece Köyü'ne ulaştı. Biri yemek, dördü yolcu vagonu olmak üzere beş vagonun bulunduğu tren, İstanbul-Ankara yolunun 183. kilometresinde, Mekece çıkışı Cambazkaya mevkiinde henüz bilinmeyen bir nedenle raydan çıktı. Lokomotif raylar üzerinde kalırken, trenin öndeki iki vagonu akordeon gibi birbirine geçti. Diğer vagonların da bu vagonlara bindirmesi facianın boyutunu büyüttü. Ölen ve yaralananların çoğunluğunu bu iki vagondaki yolcular oluşturdu. Olaydan yara almadan ya da hafif sıyrıklarla kurtulan yolcular ilk şoku atlattıktan sonra, `imdat' çığlıkları atan yaralıların yardımına koştu.
Kazanın duyulmasından sonra bölgeye ambülanslarla sağlık ekibi ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Demiryolu ulaşıma kapanırken, Anadolu Ekspresi'nin 22.00, Ankara Ekspresi'nin 22.30 ve Fatih Ekspresi'nin 23.30 seferleri karşılıklı olarak iptal edildi. Adapazarı-Bilecik karayolu ambülans ve diğer kurtarma ekiplerinin kaza yerine çabuk gidebilmesi için diğer araç geçişlerine kapatıldı. İlk ulaşan ambülanslar yaralıları Pamukova, Adapazarı, Osmaneli ve Bilecik'teki hastanelere taşıdı. Sakarya Arama Kurtarma Timi, itfaiye, jandarma ve polis ekiplerinin katıldığı kurtarma çalışmaları ilerledikçe, demir yığını haline gelen vagonlardan çok sayıda ceset çıkarıldı. Hava karardığı için kaza yeri araç farlarıyla aydınlatıldı.
Kriz masası oluşturuldu
Kaza haberinin Ankara'ya ulaşmasının ardından Ulaştırma Bakanlığı tarafından aralarında Ulaştırma Bakanlığı ile TCDD Genel Müdürlüğü üst yönetiminin yer aldığı bir kriz masası oluşturuldu. Vatandaşların TCDD'de Müsteşar Yardımcısı Muammer Türker'in başkanlığında oluşturulan kriz masasına ait '0312 311 30 88' ve '0312 324 43 64' numaralı telefonlardan bilgi alabileceği belirtildi.
Yardım yağdı
Kızılay Genel Başkanlığı ilk etapta Çapa, Zeynep Kamil, İzmit ve Düzce kan merkezlerinden 160 ünite kan, beş ambulans, beş doktor, beş hemşire, 1000 litre su, 400 kişilik kumanya ile bir vinci kaza yerine sevk etti.
Sağlık Bakanlığı, bölgeye Bursa ve Kocaeli'nden afet ilkyardım ekipleri ve Düzce, Bolu, Ankara ve Bursa'dan 15 ambulans sevk etti.
Başbakandan ziyaret
Başbakan Tayyip Erdoğan, kazayı öğrenir öğrenmez Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la birlikte Pamukova'ya gitti. Erdoğan ve Yıldırım'ı taşıyan helikopter, saat 23.00 sıralarında kaza yerine geldi. Erdoğan daha sonra yaralıları da ziyaret etti.
16 yolcu binecekti
İstanbul - Ankara seferini yaparken Pamukova yakınlarında devrilen Yakup Kadri Karaosmanoğlu ekspresi için 250 bilet satılmış, bu yolcuların 16'sı Eskişehir'den binmek üzere bilet almıştı. Trende, TCDD'den kondüktör İhsan Karadağ, tren şefi Köksal Coşkun, makinistler Fikret Karabulut ve Recep Sönmez ve tren odacısı Ümit Şengüler ile yemekli vagonda çalışan özel yemek şirketine bağlı dört personel bulunduğu öğrenildi.
Hız bandı incelemede
Ankara ve İstanbul'dan kaza inceleme ekipleri bölgeye giderken, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, kaza nedenlerinin araştırıldığını belirterek, bu çerçevede trenin seyir boyunca ve kaza öncesi son hız durumunu gösteren 'hız bandı' diye adlandırılan göstergeye, incelenmek üzere el konulduğunu söyledi. Bu göstergenin incelenmesiyle, trenin hız ihlali yapıp yapmadığının belirleneceğini ifade eden Karaman, ayrıca olay yerinde rayların bozulması ve enkaz kaldırma çalışmalarının sürmesi nedeniyle Ankara - İstanbul hattındaki tren seferlerinin bugün yapılamayacağını belirtti.'Saatte 130 kilometre hızla gidiyordu'
Kazazede yolcu Aldülkadir Çağrıgüler: Ben ikinci vagonun 14 numaralı koltuğundaydım. Tren bir anda sallanmaya başladı sonra devrildi. Koltuk yerinden koptu. Kaza sırasında yolcu arkadaşımla birbirimizime sarılmış ve ön tarafa kadar fırlamışısız. Restoran vagonu ile ikinci vagon arasında bir digital gösterge vardı. Baktığımda 132 kilometre/saat rakamını okudum. Masada çayım devrildi kalemle yazı yazamadım. Pendikten sonra aşırı hızlandı. 132'nin üzerine çıkılmıştır tahmin ediyorum.
Kazazede yolcu Muhittin Anık: Kazadan beş dakika önce tuvalete gittim. Fakat ayakta durmak mümkün değildi. Elimi yıkayamadım. Vagonların sağ tarafında takommetre var. Burada 136 kilometreyi gördüm. Sigara içmeye niyetim vardı, içmedim, arkadaşımın yanına gitti. Aradan beş dakika geçmedi, tren sol tarafa doğru hızlı bir şekilde çarpdı. Ben 4. vagondaydım. Biz toprağa saplandık. Arkadan çarpma ihtimaline karşı herkesi uzaklaştırdık. Öndeki vagonlara bakamadık. Ben hemen yola kaçtım. bir TIR şoförünün aracına bindim, eskişehire gittim.
Ayakta duramıyordum. İki hafta önce de 145 km yi gördüm. bu konudan anlayan kise de yok. İlk baktığım raylar oldu. Rayların arası bir metre
açılmıştı. Kimse 120'yi geçmez demesin, 136'yı gördüm.