Hızlandırılmış tren faciası: 36 ölü

İstanbul-Ankara seferini yapan hızlı tren, Sakarya Pamukovada raydan çıktı. 36 kişi öldü, 43 kişi yaralandı.

İstanbul-Ankara seferini yapan hızlandırılmış tren Sakarya'nın Pamukova ilçesine bağlı Mekece köyü yakınlarında raydan çıkarak devrildi. Faciada 36 kişi öldü, 43 kişi yaralandı.
Hızlandırılmış tren seferlerinin başladığı 4 Haziran günü Ankara Garı'ndan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle uğurlanan 'Yakup Kadri Karaosmanoğlu' ekspresi İstanbul- Ankara seferi yapıyordu. Haydarpaşa Garı'ndan saat 18:00'de 234 yolcu ve dokuz personeliyle hareket eden 11006 sefer sayılı ekspres saat 19:45 sıralarında Sakarya'nın Pamukova ilçesine bağlı Mekece köyüne ulaştı. Biri yemek, dördü yolcu vagonu olmak üzere beş vagonun bulunduğu tren Mekece çıkışındaki Cambazkaya mevkiinde henüz bilinmeyen nedenle raydan çıktı.

Demiryolu kan gölüne döndü
İstanbul-Ankara yolunun 183'üncü kilometresinde meydana gelen kazada lokomotif raylar üzerinde kalırken, uzmanların birbirinden ayrılması ihtimalininin zayıf olduğunu söylediği vagonlar raydan çıktı. Trenin öndeki iki vagonu akordeon gibi birbirine geçti, diğer vagonların da bu vagonlara bindirmesi facianın boyutlarını arttırdı. Kaza yeri kan gölüne dönerken vagonların içi ve çevresi ceset parçaları ve yaralılarla doldu. Ölen ve yaralananların çoğunluğunu bu iki vagondaki yolcular oluşturdu. Olaydan yara almadan ya da hafif sıyrıklarla kurtulan yolcular ilk şoku atlattıktan sonra imdat çığlıkları atan yaralıların yardımına koştu.
Kazanın duyulmasından sonra bölgeye ambülanslarla sağlık ekibi ve kurtarma ekipleri sevkedildi. Demiryolu ulaşıma kapanırken tren seferleri iptal edildi, Adapazarı- Bilecik karayolu ambülans ve diğer kurtarma ekiplerinin kaza yerine çabuk gidebilmesi için diğer araç geçişlerine kapatıldı. İlk ulaşan ambülanslar yaralıları Pamukova, Adapazarı, Osmaneli ve Bilecik'teki hastanelere taşımaya başladı. Kurtarma çalışmaları ilerledikçe demir yığını haline gelen vagonlardan cesetler çıkarıldı. Hava karardığı için araç farlarıyla aydınlatılan kaza yerinde ilk anda çıkarılan 14 ceset, Pamukova Devlet Hastanesi'nin morguna gönderildi, ardından gelen cesetlerle birlikte ölenlerin sayısı 36'yı buldu. Hastanelerde 43 yaralı tedavi altına alındı. Yaralılar Pamukova, Adapazarı, Osmaneli ve Bilecik'teki hastanelerde bulunuyor.

Başbakan facia yerinde
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kazayı öğrenir öğrenmez Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la birlikte Pamukova'ya gitti. Erdoğan ve Yıldırım'ı taşıyan helikopter saat 23:00 sıralarında kaza yerine geldi. Erdoğan kaza nedeniyle Bosna-Hersek'e yarın yapacağı geziyi de iptal etti. Kızılay Genel Müdürlüğü de kaza yerine 200 battaniye, 400 kişilik kuru gıda, 1000 şişe su, ceset torbası ve vinçle araçlar gönderdi. Kaza yerine çevredeki sağlık kuruluşlarından 36 ambülans sevkedildi.

Kaza nedeni bilinmiyor
Yetkililer azami hızı saatte 160 kilometre olan hızlandırılmış trenin kaza bölgesinden diğer trenler gibi saatte 80 kilometre hızla geçmesi gerektiğini söyledi. Lokomatif raydan çıkmadığı için kazadan yara almadan kurtulan makinistler de trenin hızının 80 kilometre civarında olduğunu söyledi. Yetkililer kazanın nedeninin henüz bilinmediği kaydetti.
Yine 25 yıl önce bir trenin devrildiği aynı bölgede demiryolunda teknik bir hata olabileceği gündeme gelirken, uzmanlar lokomatiflerden ayrılabilen vagonların birbirinden ayrılma ihtimali bulunmadığını, arka vagonlarda oluşabilecek bir sarsılmanın dengeyi bozarak öndeki vagonların raydan çıkmasına neden olabileceğini söylediler.

'Tren kaza öncesi titredi'
Tren kazasında üçüncü vagonda bulunan ve mucize eseri hafif sıyrıklarla kurtulan Orçun Açabey, vagonların raydan çıkmadan önce şiddetli titreme meydana geldiğini söyledi. Açabey, olayı şöyle anlattı: "Biz üçüncü vagondaydık. Tren kaza yapmadan önce virajlarda fazla sallamaya başladı. Ben restoranta giderken yürümekte zorlandım. Kaza anında vagon yavaş yavaş titredi, önce sola, sonra sağa yattı. Ardından facia yaşandı. Yaralıların çığlıkları kulaklarımızda çınlayıp durdu. Biz şanslı vagondaydık. Bizim vagodaki herkes canlı olarak çıktı. 15 dakika içinde trenin penceresinden kendimizi tahliye ettik. Çevre halkı bizi Pamukova tesislerine getirdi. Ben hızlı trenle daha önce de seyahat ettim. Bu defa diğerlerinden farklı olarak virajlarda fazla sallanması dikkatimi çekti."

16 yolcu Eskişehir'den binecekti
Trenin bugünkü seferi için 250 bilet satılmış, bu yolcuların 16'sı Eskişehir'den binmek üzere bilet almıştı. Trende TCDD'den kondüktör İhsan Karadağ, tren şefi Köksal Coşkun, makinistler Fikret Karabulut ve Recep Sönmez ve tren odacısı Ümit Şengüler ile yemekli vagonda çalışan özel yemek şirketine bağlı dört personel bulunuyordu.