'Hızlandırılmış'a üç aylık mola

Tren kazasını inceleyen kurulun başkanı Prof. Yarman: "Hızlandırılmış tren seferleri üç ay boyunca yapılmayacak."

İSTANBUL - Pamukova'daki hızlandırılmış tren kazasının ardından oluşturulan Bağımsız Bilim Kurulu'nun başkanı Prof. Sıddık Binboğa Yarman, çalışmalarının üç ay süreceğini belirterek, incelemeleri bitinceye kadar hızlandırılmış tren seferlerine ara verileceğini söyledi.
Yarman, dün Haydarpaşa Garı'nda kurul üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, bugüne kadarki çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Hızlı tren projesinin kâğıt üzerinde çalışma aşamasında olduğunu belirten Yarman, trenin kaza yerinden yaklaşık 130 kilometre hızla geçtiğini, kendilerine verilen standart hız bilgilerine göre ise 80 kilometre hızla geçmesi gerektiğini anlattı. Yarman, aynı trenin daha önceki günlerde oradan 76 kilometre hızla geçtiğinin belirlendiğini söyledi. Yarman, inceleme bitinceye kadar hızlandırılmış tren seferlerine ara verileceğini belirtti. Bugün kaza bölgesinde son bir inceleme daha yapacaklarını belirten Yarman, "Son incelemenin ardından TCDD'nin, İstanbul-Ankara demiryolu hattını normal seferlere açmasında sakınca yoktur" dedi. Yarman, inceleme bitinceye kadar trenlerin kaza bölgesinde 20-30 kilometre hızla seyredeceğini söyledi.
Toplantıya katılan TCDD Genel Müdürvekili Erol İnal da, seferlere bir süre ara vermek niyetinde olduklarını, ancak hızlandırılmış tren projesinin durdurulmasının söz konusu olmadığını belirtti.